Twaróg to bogactwo pełnowartościowego, łatwostrawnego i przyswajalnego białka. Dzięki jego wykorzystaniu możemy zróżnicować posiłki i za każdym razem otrzymywać „coś” pysznego. Kto nie lubi pierogów z serem lub ruskich, naleśników z serem, nie wspominając już o wyśmienitych sernikach? Te racuchy towarzyszą mi od dzieciństwa. W wersji tradycyjnej robi je moja Mama, u mnie tym razem trochę inaczej – racuchy z twarogu z budyniem bananowym.
Składniki: - 1,2 kg twarogu (polecam domowy) - 8 jaj - skórka starta z cytryny - 1 laska wanilii - 3 bydynie bez cukru o smaku bananowym (po 40 g każdy – łącznie 120 g) - ¾ łyżeczki proszku do pieczenia - szczypta soli - olej kokosowy Dodatkowo: - cukier puder, stewia lub ksylitol - miód lub nektar z agawyTwaróg rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków lub widelcem (mają być grudki), dodajemy żółtka – łączymy składniki. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż bardzo ostrym nożem. Jego tępą stroną wyskrobujemy zawartość wnętrza (ziarenka) i przekładamy do miski z twarogiem. Aby maksymalnie wykorzystać pozostałość zużytej laski wkładamy ją do słoiczka z cukrem, który po jakimś czasie nabierze aromatu waniliowego. Jednym słowem otrzymamy domowy cukier waniliowy (za każdym razem możemy dokładać wanilię i dosypywać cukier). Z wyparzonej cytryny do twarogu ścieramy skórkę, wsypujemy proszek budyniowy oraz proszek do pieczenia. Mieszamy do połączenia składników. Z białek i szczypty soli ubijamy na sztywno pianę. Dodajemy ją porcjami do twarogu i delikatnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowyni kładziemy porcje ciasta. Smażymy na „średnim ogniu” na złoty kolor z obu stron. Podajemy gorące oprószone cukrem pudrem lub… z czym kto może.
Racuchy z twarogu z budyniem bananowym sprawdzą się w każdej roli. Na obiad, kolację, śniadanie, czy deser. Można je podać dodatkowo z kleksem jogurtu, czy śmietany lub polane miodem, czy nektarem z agawy. Zastępując cukier puder stewią lub ksylitolem – otrzymamy danie dla diabetyka. Używając budynie i proszek bez glutenu – otrzymamy danie dla osób na diecie bezglutenowej. Wszystkim gorąco polecam i życzę smacznego.
Zapraszam i również polecam :
Bezglutenowe racuszki z twarogu
Oceń przepis
Angelika i Monika (Candy Pandas)
15 stycznia 2017 at 10:13
Takie placuszki z twarogu robimy najczęściej kiedy mamy ochotę na sernik
Danusia
12 lutego 2017 at 11:23
Dobra alternatywa – na szybko.