Słodkie bułki z Majorki


Puszyste, lekkie i delikatne. Myślałam, że oprócz mojego ciasta drożdżowego nie ma już lepszego. Okazuje się, że równie pyszne są słodkie bułki z Majorki. Tym bardziej, że z tego ciasta przetestowałam jeszcze błyskawiczny… makowiec, który udał się wspaniale. O makowcu będzie innym razem, teraz zajmiemy się bułkami. Składniki i  sposób przygotowania podaję za autorem przepisu. Słodkie bułki z Majorki. 
 
 Słodkie bułki z Majorki
 
 
Słodkie bułki z Majorki
 
Składniki:
- 500 g mąki tortowej
- 100 g miękkiego smalcu
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- 200 g ugotowanych sypkich ziemniaków
  (można wykorzystać  pozostałe z obiadu)
- 3 średnie jajka (około 150 g)
- 4 g soli
- 40 g letniej wody
- 15 g świeżych drożdży
 
 

Slodkie bulki z Majorki

Ziemniaki najlepiej ugotować dzień wcześniej (odłożyć z obiadu), dokładnie potłuc, aby nie było grudek. Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie. Do misy robota dodajemy dokładnie rozgniecione ziemniaki, rozpuszczone drożdże, cukier, jajka, sól, smalec. Mieszamy na najniższych obrotach stopniowo dosypując mąkę. Wyrabiamy do chwili, aż ciasto będzie miękkie, elastyczne i zacznie odchodzić od ścianek miski. Pomimo, iż będzie kleiste nie dosypujemy więcej mąki niż podano w przepisie.  Ciasto wykładamy na blat oprószony lekko mąką, kilka razy zagniatamy. Formujemy kulę, wkładamy do natłuszczonej miski, przykrywmy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 2 godziny. Wyrośniete ciasto ponownie wykładamy na oprószony blat, przebijamy pięścią w celu odgazowania, kilka razy zagniatamy. Ponownie wkładamy do miski (przykrywamy folią) uformowane w kulę na drugie wyrastanie, tym razem na 1,5 godziny. Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat, dzielimy na 20 części, po ok. 58 g każda. Formujemy okrągłe bułki i układamy, zachowując odstępy, na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Odstawiamy w ciepłe miejsce przykryte ściereczką do ostatniego wyrastania na 45 – 60 minut. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 – 175°C na 15 – 20 minut. Upieczone studzimy na kratce. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

 RADY:

 - Należy zachować dokładne proporcje mąki i płynów ( jajka – 150 g, nie  zwiększać ilości
   mąki).
- Ciasto podczas wyrastania wymaga “cieplarnianych warunków”. Można zamknąć w
   piekarniku z włączonym światełkiem lub ustawiona funkcją wyrastania ciasta.

 Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Słodkie bułki z Majorki

Delikatne, mięciutkie i puszyste, naprawdę trudno im się oprzeć. Przepis na słodkie bułki z Majorki znalazłam u Marcina na blogu Grahamka, weka i kajzerka… Jak napisał – znalazł go na blogu Wenezuelki Hilmar mieszkającej na Tajwanie, która z kolei dostała go od przyjaciółki z Hiszpanii. Mam nadzieję, że dzięki mnie przepis zadomowi się  w Irlandii… i  nie tylko.  ;)   Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)


Dania z resztek