Ciasto półkruche wymaga oprócz mąki, tłuszczu i jaj (żółtek) dodatku śmietany i środka spulchniającego. Perfekcyjna kruchość, maślany smak i ten zapach przypominający dzieciństwo. Ciastka maślane z cukrem.

Dzień wcześniej – wieczorem – zagniatamy ciasto półkruche. Suche składniki (mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia) przesiewamy i dokładnie mieszamy. Dobrze schłodzone masło ścieramy do mąki na tarce. Palcami łączymy starte masło z mąką na grubą kruszonką. Dodajemy żółtka, śmietanę i lodowatą wodę. Szybko wyrabiamy ciasto. Przekładamy do woreczka i wkładamy do lodówki na noc. Na drugi dzień – wyjmujemy ciasto, blat lekko oprószamy mąką, rozwałkowujemy ciasto i fremką o dowolnym kształcie wykrawamy ciastka. Ubijamy lekko białko. Przy użyciu pędzla każde ciastko smarujemy białkiem i zanurzamy w cukrze (tylko jedną stronę). Układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180ºC na 15 – 20 minut. Upieczone studzimy na kratce. Przechowujemy szczelnie zamknięte w pudełku.
R A D Y: W celu uzyskania właściwej struktury ciasta istotne jest przesianie mąki. Należy unikać kontaktu ciasta z ciepłymi dłońmi, ponieważ podwyższa to jego temperaturę. To prowadzi do zwiększonego użycia mąki, ponieważ łączy się ona z wodą zawartą w tłuszczu. „Przerobione” ciasto nie jest delikatne, jest twarde. Po wyrobieniu ciasto należy schłodzić. W zasadzie wystarczy 30 – 60 minut, ale praktyczniej jest przygotować ciasto dzień przed pieczeniem ciastek.

Ciastka maślane z cukrem to słodkie wspomnienie z dzieciństwa. W zasadzie, nie licząc oczekiwania na schłodzenie ciasta, ich przygotowanie jest błyskawiczne. Ciasto półkruche, z którego zostały przygotowane ciastka, nadaje się również na babeczki, mazurki, spody do tart, jabłeczników, serników, makowców… i nie tylko. Ciasto jest bardzo kruche dzięki użytej mące krupczatce. Goraco polecam – do kawy, herbaty czy kubka mleka. Smacznego.
Przepis na ciastka maślane z cukrem dodaję do wydarzenia “Błyskawiczny piątek - 17.02 2017 r.”