Za centrum pochodzenia maku uważa się zachodnią Azję. Najstarsze udokumentowane ślady maku w Europie pochodzą z okresu neolitu, o czym świadczą znalezione w rejonie Alp nasiona i makówki. Cztery tysiące lat p.n.e. mak uprawiali Summerowie. Z tej epoki pochodzi też pierwsza wzmianka o stosowaniu soku z makówek. Mak nazywany był przez Summerów „Hul Gil” - kwiatem radości. W średniowiecznej Europie mak uprawiany był jako roślina ozdobna. Doceniono również jego walory kulinarne. Makowe ciastka francuskie.


Ciasto francuskie wyjmujemy z lodówki na ok. 15 minut przed przygotowaniem ciastek. Masę z puszki przekładamy do miski, dodajemy mielone migdały, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową oraz łyżkę likieru amaretto – mieszamy do połączenia składników. Rozwijamy płat ciasta (pozostawiamy na papierze, w który było zawinięte) oraz smarujemy całą powierzchnię rozkłóconym jajkiem (przy użyciu pędzla). Nakładamy masę makową, rozkładamy równomiernie, pozostawiając ok. 1,5 – 2 cm wolny margines przy dłuższych bokach. Drugi arkusz ciasta również smarujemy jajkiem i kładziemy posmarowaną stroną na masę makową. Wierzch smarujemy jajkiem i korzystając z papieru, na którym leżało ciasto zwijamy w roladę wzdłuż dłuższego boku. Kroimy na 8 porcji (można podzielić na więcej kawałków) i układamy stroną przekrojoną na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190°C na ok. 30 minut. Upieczone studzimy na kratce i oprószamy cukrem pudrem.
Sposobów na wykorzystanie ciasta francuskiego jest bardzo wiele. Zaczynając na słodkich, a kończąc na wytrawnych. Samo ciasto nie zawiera cukru, więc idealnie komponuje się z różnymi dodatkami smakowymi. Makowe ciastka francuskie są propozycją dla wielbicieli słodkości… i nie tylko. Gorąco polecam i życzę smacznego.
Przepis na makowe ciastka francuskie dodaję do wydarzenia „Błyskawiczny piątek 10. marca 2017 r.”
Polecem też inne sposoby wykorzystania ciasta francuskiego:
Chałwowe bułeczki francuskie Kokosowe bułeczki francuskie z chia Bułeczki francuskie z migdałami Ciastka francuskie z jabłkami Ciastka francuskie z marmoladą Ciastka francuskie z serem Ciastka francuskie z truskawkami Polędwiczki wieprzowe a’la Wellington Tarta z pstrągiem wędzonym i papryką pieczoną Łosoś w cieście francuskim Kurczak w cieście francuskim Vol-au-vent z pieczarkami brunatnymi Tarta francuska z pomidorami i szynką parmeńską Zupa z kukurydzy z paluszkami serowymi z ciasta francuskiego
