Płatki owsiane wsypujemy do blendera, wlewamy wodę i dokładnie miksujemy. Powoli przelewamy do naczynia z nałożoną gazą (złożoną trzykrotnie), którą zabezpieczamy gumką recepturką. Recepturkę zdejmujemy i odciskamy resztę płynu z gazy. Mleko owsiane przechowujemy w lodówce, w zamkniętej butelce, nie dłużej niż 48 godzin. Ponieważ jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, lepiej nie robić na zapas, tylko zawsze przygotować świeżą porcję. Pozostałą po odciśnięciu papkę możemy dodać do wypieków (pieczywa), czy też do kotletów mielonych.
Owies to rodzaj zboża znany ludzkości od najdawniejszych czasów. Ziarno owsa zawiera aminokwasy egzogenne, w tym tryptofan. Ponadto jest bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe (linolowy), witaminę E, a także lecytynę i substancje antyżywieniowe, pełniące bardzo istotne role w naszym organizmie. Mleko owsiane świetnie nadaje się dla wegetarian, wegan, osób z nietolerancją laktozy i wielu alergików. Warto je wprowadzić dla urozmaicenia diety lub jako zamiennik mleka krowiego. Gorąco polecam i… na zdrowie.
- bogate w błonnik; - zawierajace 15 witamin, w tym dwukrotną ilość witaminy A (w porównaniu z mlekiem krowim); - bogate w kwas foliowy; - nietłuste, pozbawione laktozy i cholesterolu; - bogate w 10 minerałów; - posiadające właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych, antybakteryjne, zapobiegające udarowi i chorobom serca, obniżające poziom cholesterolu; - bogate w wapń – 1 kubek mleka owsianego to 36% dziennego zapotrzebowania na wapń; - ze względu na dużą zawartość żelaza pomocne w leczeniu anemii; - cenione ze względu na swoje działalności uspokajające; - niepolecane osobom chorym na celiakię, ponieważ zawiera aveninę, która działa podobnie jak gluten; - w konsystencji dość wodniste, ale sycące - słodkawe w smaku; - sprawdzające się przy wypiekach, nadające się do gotowania, doskonałe do płatków śniadaniowych i koktajli.Oceń przepis
Natka
26 marca 2017 at 14:40
cud miód i orzeszki………….jak mawiała moja córcia….polecam..
Danusia
26 marca 2017 at 15:08
Natka – lepiej córcia nie mogła tego określić.
Angelika i Monika (Candy Pandas)
29 marca 2017 at 15:39
Robimy i to często! A zaraz później od razu robimy z niego budyń
Danusia
29 marca 2017 at 16:16
Świetna alternatywa, nie tylko kiedy braknie mleka krowiego. Muszę sprawdzić budyń na mleku owsianym.