Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), inaczej czosnek cygański lub cebula czarownic, to roślina, której właściwości odkryli już starożytni Germanie. Traktowali oni czosnek niedźwiedzi jako uniwersalny lek. Starogermańska legenda głosi, że był on pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się ze snu zimowego (stąd nazwa rośliny). Doszli więc do wniosku, że skoro czosnek wzmacnia niedźwiedzia, to jest w stanie wzmocnić również człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma on formy ząbków, lecz liści, które zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości i są jego najczęściej jadaną częścią. Czosnek niedźwiedzi dzięki swoim walorom znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Nadaje się na przetwory (mrożony, kiszony), pesto, jako dodatek do sosów, pieczywa, twarogów… i nie tylko. Zupa z czosnku niedźwiedziego.
Składniki: - ok. 600 g liści czosnku niedźwiedziego z łodyżkami - 2,5 – 3 litry bulionu (warzywny lub drobiowy) - różowa sól himalajska - pieprz czarny grubo mielony - świeżo starta gałka muszkatołowa (do smaku) - 1 ząbek czosnku - śmietanka kokosowa (z 1 puszki mleka kokosowego) - olej kokosowy Opcjonalnie: - ziemniaki ugotowane (tzw. „z wody”) - ugotowany ryż jaśminowy - jajka ugotowane na twardo Do dekoracji: - kwiaty czosnku niedźwiedziego - koperek - chilli nitki (kupisz TUTAJ) - igiełki pomidorowe (kupisz TUTAJ)W zależności od tego, czy chcemy zupę w wersji mięsnej, czy wegetariańskiej gotujemy bulion drobiowy lub warzywny. Ja ugotowałam lekki, mięsny na skrzydełkach drobiowych z dodatkiem warzyw (marchew, pietruszka, seler, por, cebula). Liście czosnku niedźwiedziego dokładnie myjemy i osuszamy. Kroimy razem z łodyżkami. W garnku rozgrzewamy 2 – 3 łyżki oleju kokosowego, wrzucamy pokrojony czosnek, oprószamy solą himalajską i podsmażamy (właściwie dusimy) chwilę, aż zmięknie. Połowę przekładamy (jeżeli lubicie zupy krem – dodajcie całość) do garnka z wrzącym bulionem (czystym, bez warzyw) i miksujemy blenderem (popularną „żyrafą”). Dodajemy śmietankę kokosową (zebraną z 1 puszki mleka kokosowego), ponownie miksujemy. Stawiamy „na gaz”, dodajemy przeciśnięty przez praskę 1 ząbek czosnku, pokrojoną w kostkę marchew z bulionu oraz pozostały czosnek niedźwiedzi (nie miksowany). Doprawiamy solą, czarnym pieprzem oraz świeżo startą gałką muszkatołową – zagotowujemy. Podajemy z jajkiem na twardo i, do wyboru, z ryżem, ziemniakami z wody lub – z czym kto lubi. Do dekoracji użyłam kwiaty czosnku niedźwiedziego, koperek, chilli nitki i igiełki pomidorowe.
Zupa z czosnku niedźwiedziego jest daniem błyskawicznym i bardzo prostym w wykonaniu. Można ją przygotować w wersji mięsnej (na bulionie drobiowo warzywnym) lub wegetariańskiej (na bulionie warzywnym). Właśnie dzięki krótkiej obróbce czosnku niedźwiedziego zachowujemy jego walory zdrowotne i smakowe. Nie po raz pierwszy przygotowuję potrawy z tej wysoko cenionej w ostatnich latach rośliny, ale jedno muszę przyznać – w tym roku (nie wiem dlaczego) czosnek niedźwiedzi jest wyjątkowo aromatyczny. Gorąco polecam i… na zdrowie.
Wpis sponsorowany.
Do dekoracji użyłam przypraw - chilli nitki i igiełki pomidorowe
Sklepu Masarskiego Swojski Wyrób.
Oceń przepis
Angelika i Monika (Candy Pandas)
26 kwietnia 2017 at 18:03
Takiej zupy to jeszcze nigdy nie jadłyśmy! Nawet nie umiemy wyobrazić sobie jej smaku ale bez wątpienia jest warta spróbowania
Danusia
26 kwietnia 2017 at 19:33
Jeśli macie dostęp do czosnku niedźwiedziego, to polecam – spróbujcie.
Małgorzata
17 kwietnia 2020 at 10:55
Ten przepis jest naprawdę super. Już go wprowadziłam do mojego stałego repertuaru. Do zupy używam poza sezonem czosnku mrożonego.
Danusia
17 kwietnia 2020 at 12:04
Małgosiu – bardzo mnie cieszy, że zupa z czosnku niedźwiedziego zdobyła kolejną zwolenniczkę. Pozdrawiam serdecznie.