Fasolka szparagowa, to krynica witamin i składników mineralnych oraz źródło szerokiego zastosowania kulinarnego. Nie każdy wie, że nie wolno jej spożywać na surowo, ponieważ zawiera fazynę – toksyczne białko roślinne (toksalbuminę), które zostaje zneutralizowane dopiero podczas gotowania. Najbardziej popularne połączenie, to ugotowana fasolka polana masłem z bułką tartą. Dla jej wielbicieli… i nie tylko – przepis mojej Mamy – fasolka szparagowa z czosnkowo cytrynową nutą.
Składniki: - ok. 800 g żółtej fasolki szparagowej - 2 duże ząbki czosnku - olej lub oliwa - różowa sól himalajska - po 1 łyżeczce soli i cukru (do wody) - skórka starta z cytryny
Fasolkę myjemy i odcinamy końce. Zagotowujemy wodę z dodatkiem cukru i soli. Wrzucamy fasolkę i gotujemy ok. 5 minut od ponownego zawrzenia wody (żółta, młoda fasolka gotuje się bardzo szybko, radzę sprawdzać – najlepsza jest ugotowana al dente). Ugotowaną odcedzamy, przekładamy ponownie do garnka. Do miseczki dodajemy pokrojony w drobną kostkę czosnek (nie przeciśnięty przez praskę), startą skórkę cytrynową, różową sól himalajską (do smaku) oraz kilka łyżek oliwy/oleju – mieszamy i polewamy gorącą fasolkę. Przykrywamy pokrywką, potrząsamy aby połączyć wszystkie składniki oraz uwolnić aromaty i podajemy.
Fasolka szparagowa z czosnkowo cytrynową nutą jest wyśmienitym dodatkiem do młodych ziemniaków z koperkiem w duecie z jajkiem sadzonym. Do tego kubek chłodnej maślanki i błyskawicznie mamy obiad gotowy. Na letnie upały, na ciepło i na zimno – jako przekąska – gorąco polecam i życzę smacznego.
Fasolkę szparagową z czosnkowo cytrynową nutą dodaję do wydarzenia Błyskawiczny piątek - 23. czerwca 2017 r.
Oceń przepis
Angelika i Monika (Candy Pandas)
25 czerwca 2017 at 11:10
Uwielbiamy fasolkę i żółtą i zieloną Ale byśmy sobie teraz taką zjadły