Puszyste racuchy drożdżowe


Czy używając drożdży w kuchni zastanawialiście się kiedykolwiek czym one właściwie są? To mikroskopijna forma życia, a dokładniej jednokomórkowe mikroorganizmy z rodziny grzybów. W 1 gramie świeżych drożdży żyje prawie 12 miliardów komórek, które przy braku tlenu potrafią przekształcić cukier w alkohol i dwutlenek węgla. W chlebie drożdże wyzwalają fermentację chlebową. W 1857r. Ludwik Pasteur (tak, tak ten sam co opracował szczepionkę przeciw wściekliźnie) odkrył, że za fermentację odpowiedzialne są organizmy żywe i że są to drożdże. Badając je dokładniej Pasteur udowodnił, ze komórki drożdżowe są w stanie żyć w środowisku tlenowym bądź beztlenowym. Odkrycie to zrewolucjonizowało wiele dziedzin: piekarnictwo, farmację, gorzelnictwo jak i przemysł browarniczy i winiarski. Puszyste racuchy drożdżowe.  

 Puszyste racuchy drożdżowe

 
Składniki:   Puszyste racuchy drożdżowe
- 70 g świeżych drożdży
- 440 g mąki luksusowej (typ 550)
- 3 jajka
- 1,5 szklanki ciepłego mleka *
- 2 łyżki drobnego cukru do wypieków
- 2 łyżki cukru z wanilią
- szczypta soli
- ½ łyżeczki esencji  rumowej
- olej rzepakowy do smażenia
- cukier puder do oprószenia
 
 
 
* szklanka u mnie to metalowa miarka o pojemności 250ml
 
Puszyste racuchy drozdzowe
 

Drożdże rozkruszamy do wysokiego naczynia, posypujemy 1 łyżką cukru, dodajemy 4 łyżki ciepłego mleka – mieszamy i odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiewamy do dużej miski, posypujemy szczyptą soli. Całe jajka ubijamy z pozostałym cukrem i cukrem z wanilią dodając na koniec esencję rumową. Do przesianej mąki wlewamy ubite jajka,  ciepłe mleko oraz wyrośnięty rozczyn. Mieszamy drewnianą łyżką, aż powstanie gładka masa, bez widocznych grudek mąki. Ciasto ma być dość wolne i lejące. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny do wyrośnięcia. W szerokim garnku rozgrzewamy olej rzepakowy. Łyżką do lodów (maczaną w oleju) nabieramy porcje ciasta i kładziemy na rozgrzany olej (u mnie mieściło się po 6 – 7 sztuk jednorazowo). Smażymy z obu stron na rumiano na średniej temperaturze kuchenki (zbyt wysoka spowoduje, że racuchy z zewnątrz się przypalą, a wewnątrz nie dosmażą). Gotowe odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach kuchennych. Podajemy z domową konfiturą, jogurtem, sezonowymi owocami oprószone cukrem pudrem lub… z czym kto lubi.

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe

Puszyste racuchy drożdżowe wyglądają niczym  pączki. Dla dzieci i dorosłych, na każdą porę roku, na śniadanie, obiad, czy kolację. Na poprawę humoru… i nie tylko. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

Puszyste racuchy drożdżowe