Zupa parzybroda


Parzybroda jest kolejnym produktem, który znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Jest to potrawa pochodząca z regionu częstochowskiego. Jest ona rodzajem kapuśniaku o słodkim smaku. Zupa jest gęsta, a w jej skład wchodzą: słodka kapusta, ziemniaki, boczek i kminek. Zupa parzybroda jest jednogarnkową potrawą wiejską. W dawnych czasach ze względu na łatwość przyrządzenia i dostępność produktów serwowana była najczęściej podczas żniw lub wykopków. Produkty wchodzące w jej skład (tj. ziemniaki i kapusta) zajmują wiodącą pozycje w jadłospisie mieszkańców rejonu częstochowskiego. Zupa parzybroda w mojej wersji.  

 Zupa parzybroda

 
Składniki:  Zupa parzybroda
- wywar mięsny lub warzywny
- 1 kg młodej kapusty
- 700 g ziemniaków
- 2 – 3  marchewki
- 300 g wędzonego boczku
- 2 cebule
- sól
- pieprz
- kminek
 

 

Zupa parzybroda

Na patelni smażymy pokrojony w kostkę boczek i cebule. Kapustę przekrawamy na ćwiartki, wycinamy głąb i kroimy na długie paski. Zalewamy gorącym wywarem, gotujemy ok. 15 minut. Ziemniaki kroimy w kostkę, marchew w talarki. Dodajemy do garnka z kapustą. Gotujemy do miękkości (ok. 15 minut). Pod koniec gotowania dodajemy boczek z cebulą oraz przyprawy – sól, pieprz i kminek. Podajemy gorącą.

 Zupa parzybroda

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda jest pożywna i bardzo aromatyczna. Jej nazwa pochodzi od długich kawałków poszatkowanej kapusty, które podczas jedzenia , zwisając z łyżki, parzą w brodę. Przygotowanie nie jest ani pracochłonne, ani czasochłonne, a składniki są ogólnodostępne. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :)

Zupa parzybroda

Zupa parzybroda zostaje dodana do wydarzenia Błyskawiczny piątek 30. czerwca 2017r.

Zupa parzybroda


Ratujmy klasyki