Cytrynada


Cytryna, to aromatyczny żółty owoc pochodzący najprawdopodobniej z Himalajów, skąd około X wieku został sprowadzony do Palestyny i Egiptu przez Arabów. Tam też zetknęli się z nią Europejczycy, podczas swoich krzyżowych wypraw. Od tego czasu została rozpowszechniona w obszarze śródziemnomorskim, gdzie uprawiana jest na szeroką skalę do dzisiaj. Ponadto uprawy cytryn spotkamy także w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Afryce Południowej. Cytryna w kuchni towarzyszy nam praktycznie codziennie. Sięgamy po nią w okresie przeziębień. Używamy jej do marynat, sosów, ciast, lodów, deserów.  Sok z cytryny to także kluczowy składnik lemoniady oraz wielu drinków i koktajli. Można ją kisić, peklować i mrozić. Jest to owoc o najbardziej wszechstronnym wykorzystaniu w wielu dziedzinach. A na „Letnie orzeźwienie” – cytrynada.

 Cytrynada

 Cytrynada

Składniki:
- 1 l schłodzonej, gazowanej wody
   mineralnej
- 3 wyszorowane i wyparzone cytryny
- nektar z agawy – może być stevia lub
   ksylitol (do smaku)
- świeże listki mięty
- kostki lodu
 

 

Cytrynada

Z dwóch cytryn, specjalną obieraczką, zdejmujemy skórkę. Cytryny przekrajamy na połówki i wyciskamy sok. Przelewamy do pojemnika, dodajemy  syrop z agawy (do smaku), ½ litra gazowanej wody mineralnej – mieszamy. Do dzbanka (lub butelki z szeroką szyjką) wrzucamy pokrojoną na plasterki cytrynę oraz umyte, całe listki mięty. Wlewamy wodę z sokiem i syropem, mieszamy. Uzupełniamy pozostałą wodą, dodajemy kostki lodu i skórkę z cytryny. Nalewamy do szklanek i natychmiast podajemy.

 Cytrynada

Cytrynada

Cytrynada

Cytrynada

Cytrynada

Cytrynada

Cytrynada

Na upalne dni… i nie tylko, dla dzieci, i dla dorosłych - orzeźwi, doda energii, ugasi pragnienie – cytrynada. A jak cytrynada, to zawsze jedno skojarzenie. Plaża, szum fal, zapach morza i głos sprzedawcy: “Cytrynada napój boski – nawet łysym rosną włoski”, “Mężu, mężu nie bądź głupi niech ci żona napój kupi”, “Dziadek babci nie dał rady, bo nie wypił cytrynady!” Gorąco polecam i… na zdrowie.  ;)

 "Cytrynada napój boski - nawet łysym rosną włoski", "Mężu, mężu nie bądź głupi niech ci żona napój kupi", "Dziadek babci nie dał rady, bo nie wypił cytrynady!" Gorąco polecam i… na zdrowie. 

Cytrynadę dodaję do wydarzenia Ciasto na niedzielę Letnie orzeźwienie.

W Letnim orzeźwieniu uczestniczyły autorki blogów… i nie tylko:

Smaczne przepisy
Dorota Lapacz zdjęcie z FB
Dorota Legec zdjęcie z FB
Grunt to przepis
Kuchnia i Podróże
Czarna od kuchni
Słodkie okruszki
Marcepanowy kącik
Zrób to smacznie
Moje Małe Czarowanie
Mojewypiekiinietylko
Moje domowe kucharzenie
cdn.

Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękuję za wspólną zabawę i udział w „orzeźwianiu”.  ;) Lista uczestników  zostanie uzupełniona po zakończeniu wydarzenia.  :)


Ratujmy klasyki

Z dziećmi i dla dzieci 2017