Francuskie faworki


Nazwa tych łakoci pochodzi od francuskiego “faveur”, oznaczającego wąską wstążeczkę. Pretensje do nazwy “faworki” rości sobie także stara poznańska piekarnia Fawor, gdzie rzekomo miały zostać usmażone po raz pierwszy. W dodatku “wynaleziono” je przez przypadek, gdy początkujący cukiernik wrzucił do oleju wąski pasek ciasta na pączki. Tym tradycyjnym specjałem raczą się nie tylko Polacy, ale także Litwini i Niemcy. W wersji smażonej na głębokim tłuszczu, to przysmak masowo pochłaniany w Tłusty Czwartek, a że do niego jeszcze daleko polecam w wersji pieczonej – Francuskie faworki. 

 Francuskie faworki

Francuskie faworki

 

Składniki na minimum 14 sztuk:

- 1 opakowanie ciasta francuskiego

  (375 g)

Dodatkowo:

- lukier lub cukier puder

 

Francuskie faworki

Ciasto wyjmujemy z lodówki ok. 15 minut wcześniej (podczas rozwijania nie będzie pękało). Blaszki wykładamy matą lub papierem do pieczenia, piekarnik nastawiamy na 200°C.  Arkusz ciasta rozwijamy, dzielimy radełkiem wzdłuż na 7 pasków, następnie każdy na pół. W sumie otrzymamy ich 14.  W środku każdego robimy nacięcie, jeden koniec przekładamy i go przewlekamy, jak przy tradycyjnych faworkach. Gotowe układamy na przygotowanych blaszkach. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 15 minut. Upieczone studzimy na kratce. Po wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem lub polukrować. Z jednej porcji ciasta wyjdzie co najmniej 14 sztuk. Robiłam z dwóch arkuszy. Drugi podzieliłam wzdłuż na 6 pasków, następnie każdy – na ukos na 3. Co dało jeszcze 18 faworków.

Francuskie faworki

Francuskie faworki

Francuskie faworki 

Francuskie faworki

Francuskie faworki

Francuskie faworki

Francuskie faworki, to ciasteczka nie wymagające żadnych zdolności - ani manualnych, ani kulinarnych. Wykorzystując gotowe ciasto można je przygotować błyskawicznie. Robiłam z cukrem pudrem i lukrem (na zdjęciach wersja z lukrem) i muszę przyznać, że te z lukrem cieszyły się dużo większym „wzięciem”. ;) Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

 Francuskie faworki

 

Jeśli szukacie tradycyjnego przepisu na faworki/chrusty smażone – polecam poniższe przepisy:

Chrusty na winie
Faworki robione mikserem
Chruściki z ciasta na pierogi

 

Na na blogu znajdziecie bardzo wiele propozycji z wykorzystaniem ciasta francuskiego, nie tylko w wersji na słodko:

Makowe ciastka francuskie
Chałwowe bułeczki francuskie
Kokosowe bułeczki francuskie z chia
Bułeczki francuskie z migdałami
Ciastka francuskie z jabłkami
Ciastka francuskie z marmoladą
Ciastka francuskie z serem
Ciastka francuskie z truskawkami
Polędwiczki wieprzowe a’la Wellington
Tarta z pstrągiem wędzonym i papryką pieczoną
Łosoś w cieście francuskim
Kurczak w cieście francuskim