Chipsy z topinamburu


Topinambur inaczej słonecznik bulwiasty, po angielsku jerusalem artichoke, czyli karczoch jerozolimski, choć z karczochem nie ma nic wspólnego. Niewielkie bulwy wyglądają trochę jak kłącze imbiru, są chrupiące, jadalne na surowo, po ugotowaniu, czy upieczeniu. Mają lekko ziemisty, słodkawy, orzechowy smak. Ta słodkawa roślina, przysmak Indian zamieszkujących Krainę Wielkich Jezior uratowała w 1612 roku od śmierci głodowej kanadyjskich osadników, gdy zajęte przez nich tereny nawiedziła straszna susza. Trzy lata później topinambur poświęcił papież jako roślinę ratującą od chorób i głodu. Wiara Indian w życiodajną moc tej rośliny wcale nie odbiega od rzeczywistości. Badania naukowe wykazały, że bulwy topinamburu zawierają niezwykle cenne makro i mikroelementy. Oprócz krzemu, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i cynku zawierają fruktozę, błonnik pektynowy i aminokwasy. Topinambur obniża poziom złego cholesterolu w organizmie, reguluje ciśnienie krwi oraz pracę przewodu pokarmowego, podnosi odporność organizmu i dodaje energii. Bulwy zawierają witaminy: A, B1, B2, B6, C, i E. Warto więc wprowadzić tę roślinę do naszego jadłospisu, pod każdą postacią.  Chipsy z topinamburu

 Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu

 
Składniki:
- topinambur (ilość według potrzeb)
- olej rzepakowy lub oliwa
- sól wędzona (lub himalajska, morska)
 
 
 
 

 

Chipsy z topinamburu

Bulwy dokładnie szorujemy pod  bieżącą wodą. Osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy na bardzo cienkie plasterki (użyłam mandoliny), ponownie osuszamy ręcznikiem papierowym. Przekładamy do miski, skrapiamy oliwą/olejem, oprószamy solą. Układamy na blaszkach wyłożonych matą lub papierem do pieczenia, po jednej warstwie. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do ok. 210°C na 15 minut. W połowie pieczenia plasterki obracamy. Wyjmujemy, gdy są rumiane i chrupiące.

 KILKA PRZYDATNYCH RAD:

1.  Bulwy przechowujemy w lodówce, gdyż w temperaturze pokojowej szybko miękną.
2.  Małych bulw nie należy obierać, wystarczy je dokładnie wyszorować.
3.  Obrany topinambur trzymamy w wodzie zakwaszonej sokiem z cytryny, gdyż szybko 
      ciemnieje.
 

Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu

Chipsy z topinamburu są prostą, smaczną i bardzo zdrową przekąską dla dzieci, dorosłych, diabetyków, osób ma diecie bezglutenowej, wegetarian, wegan… i nie tylko. ;)   Sezon na topinambur trwa od końca lata do lutego, więc przez cały okres zimowy możemy cieszyć się jego walorami. Gorąco polecam, życzę smacznego i… na zdrowie.  :)

Chipsy z topinamburu