Ser żółty z czarnuszką oraz igiełkami pomidorowymi


Chętnie przygotowujemy z nim kanapki, rozmaite przekąski, a także dania obiadowe. Jest niezastąpiony do pizzy czy  fondue. Żółty ser - to jeden z najpopularniejszych składników naszej diety. Na całym globie produkuje się około 2500 jego gatunków. Ser oprócz bogactwa w tłuszcz obfituje również w fosfor, wapń, białko i witaminy. Nawet nie wiedziałam, że jego przygotowanie w warunkach domowych może być tak proste. Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi.  

 Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi  

Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi
 
Składniki:
- 1 litr świeżego mleka (u mnie 3,5%) 
- 1350 g tłustego twarogu (może być
   półtłusty)
- 2 jajka
- 2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany 18%
- 100 g masła
- 1 łyżka octu 10%
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka czarnuszki
- 2 łyżeczki pomidorowych igiełek
   (kupisz TUTAJ)
- 1 – 1,5  łyżeczki soli morskiej

  Ser zólty z czarnuszka oraz igielkami pomidorowymi

Mleko podgrzewamy w garnku, dodajemy pokruszony twaróg i śmietanę. Mieszamy ok. 20 minut. Gdy wytrąci się twaróg i wyraźnie oddzieli się serwatka, powstałe grudki przekładamy na sito z wyłożoną gazą (lub lnianą ściereczką). Garnek opróżniamy i rozpuszczamy w nim masło. Twaróg  lekko odciskamy pozbywając się resztek serwatki. Przekładamy go do garnka z rozpuszczonym masłem. Mieszamy do chwili, aż składniki się połączą. Zestawiamy z kuchenki, dodajemy sól, kurkumę, czarnuszkę, igiełki pomidorowe (przed dodaniem wymieszałam wszystko razem), wbijamy całe jajka, ocet i sodę. Ponownie stawiamy garnek na włączoną kuchenkę i mieszając łączymy składniki (masa urośnie i początkowo stanie się puszysta). Mieszamy do chwili, aż ser zacznie się ciągnąć. Gotowy ser (gorący) przekładamy do pojemnika i odkładamy do całkowitego ostudzenia. Zimny zamykamy w pojemniku i przekładamy na 8 – 10 godzin do lodówki. Po tym czasie ser stwardnieje i jest gotowy do spożycia. Dobór przypraw do sera proszę traktować indywidualnie, według własnego gustu. Ten ser, pomimo że twardy należy raczej do gatunku topionych, a widoczne w przekroju grudki są jego wadą (nieodpowiednie rozpuszczenie twarogu przez sodę). Czy ten wyrób jest dla mnie porażką? I tak, i nie. Tak, bo raczej nie wyszedł tak, jak powinien. Nie, bo pomimo wszystko jest bardzo smaczny.

Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi  

Ser żółty z czarnuszką oraz  igiełkami pomidorowymi jest domowym wyrobem, z którym nawet laik kulinarny może się zmierzyć. Inspiracją był dla mnie przepis Darka znaleziony na blogu Chleba naszego. Prostota wykonania oraz dostępność wszystkich składników to niewątpliwie duże atuty tego przepisu, które zmotywowały mnie do jego wypróbowania. Sam efekt przeszedł moje oczekiwania. Dodatek kurkumy sprawił, że ser nabrał koloru. Dodatek czarnuszki oraz igiełek pomidorowych sprawił, że ser nabrał wyrazistego smaku. Do kanapek… i nie tylko - polecam i życzę smacznego.  :)

I jeszcze na zakończenie ciekawostka.   ;)

Festiwal Cheese Rolling, czyli Turlanie Sera jest corocznym wydarzeniem na Cooper’s Hill, niedaleko Gloucester w Anglii. Tradycyjnie w festiwalu brali udział mieszkańcy pobliskiej wioski Brockworth, ale obecnie uczestniczą w nim ludzie z całego świata. Ze szczytu wzgórza, od którego pochodzi nazwa zdarzenia, zrzuca się okrągły kawał sera Double Gloucester. Ważący ponad 4 kilo ser turla się w dół po zboczu wzgórza, a za nim turlają się uczestnicy konkursu. Choć w założeniu wygrywa ten, który dogoni ser, to w rzeczywistości liczy się jak najszybsze dotarcie do mety. Ser potrafi osiągnąć prędkość 112 km/h i złapanie go jest po prostu niemożliwe. Historia tego niezwykłego pościgu sięga XV wieku. Atrakcja od zawsze przyciąga wielu zawodników i wielu obserwatorów.