Łosoś Yuan Yaki


Yuan Yaki oznacza marynowanie mięsa w sosie (yuan), a następnie grillowanie/smażenie (yaki). Ta potrawa składa się z łososia marynowanego w mieszance sosu sojowego, sake, mirin (w równych proporcjach) i owoców cytrusowych, a następnie grillowanego lub smażonego do perfekcji. Podczas ery Edo (1603-1868) żył mistrz ceremonii herbacianej Yuan Kitamura (lub Yuan Katada). Był smakoszem ryb i wpadł na oryginalny pomysł ich marynowania w sosie sojowym, sake i po raz pierwszy w historii kuchni japońskiej – mirin. To pyszne połączenie nosi jego imię do dziś. Popularne jest dodawanie do marynaty plasterków yuzu, limonki lub kabosu (rodzaj japońskich owoców cytrusowych). Łosoś Yuan Yaki.  鮭の幽庵焼き.

 Łosoś Yuan Yaki

 Łosoś Yuan Yaki

 

Składniki (ilość według potrzeb):
- filet surowego łososia bez skóry
Marynata – proporcje 1:1:1
- sos sojowy
- Mirin
- sake
- 1 limonka lub cytryna

 

 

Losos Yuan Yaki

Łososia kroimy w większą kostkę (można też na plastry). Szykujemy marynatę (ilość proporcjonalnie do ilości łososia) – wszystkie składniki mieszamy, zalewamy łososia, dodajemy pokrojone w plastry cytrusy. Odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny. Im grubsza ryba, tym dłużej można ją marynować. Rybę odsączamy z marynaty, osuszamy papierowym ręcznikiem i układamy na dobrze rozgrzanej patelni grillowej. Smażymy do uzyskania złotego koloru ze wszystkich stron. Podajemy z cząstką cytryny lub limonki.

 Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki

Łosoś Yuan Yaki  może być przystawką lub z dodatkiem, np. ryżu jaśminowego – samodzielnym daniem obiadowym. Kuchnia orientalna słynie z prostoty oraz bogactwa smaków i aromatów, a łosoś Yuan Yaki jest tego kolejnym przykładem.  Inspiracją był dla mnie przepis  ze strony Oishi Washoku Recipes. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

*

Łosoś Yuan Yaki

* Luiza *

 Thank you for sharing beautiful Japanese gadgets that I used in the exposure. Thanks to you, the dish has gained originality.  :)

* Luiza *

Pięknie dziękuję za udostępnienie japońskich gadżetów, które wykorzystałam w ekspozycji. Dzięki Tobie potrawa zyskała na oryginalności.   :)