Ze względu na proces obróbki termicznej wyróżnia się trzy rodzaje pierogów: gotowane (najbardziej powszechne), pieczone i smażone. Przepis na pieczone drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami, którym się z Wami podzielę, pochodzi ze starego dodatku do jednej z gazet. Przytaczam go w całości za redakcją. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych, gotowanych pierogów, a przepis jest naprawdę bardzo łatwy i wbrew pozorom szybki w wykonaniu.
Składniki na ciasto: - 75 g drożdży
Na dzień wcześniej, zanim zaczniemy robić pierogi, kruszymy grzyby i zalewamy je wodą. Na drugi dzień – robimy ciasto. Rozkruszamy drożdże, dodajemy cukier i odstawiamy, żeby zaczęły rosnąć. Do miski wlewamy śmietanę i mleko, dodajemy żółtko i szczyptę soli – dokładnie mieszamy widelcem. Mąkę wsypujemy na stolnicę, dodajemy masło i siekamy. Dodajemy mieszankę śmietanową i drożdże. Wyrabiany, aż powstanie gładkie ciasto. Przykrywamy – i tu u w a g a - odstawiamy na pół godziny w chłodne miejsce. Tymczasem zaczynamy robić farsz. Białą kapustę szatkujemy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy 10 minut. Dodajemy kiszoną kapustę, solimy i gotujemy razem około godziny. Grzyby obgotowujemy w wodzie, w której się moczyły (około 10 minut od chwili, gdy się zagotują) i wrzucamy do kapusty. Cebulę siekamy i szklimy na oleju, dodajemy do gotującej się kapusty z grzybami. Mieszamy, zdejmujemy z ognia, odciskamy na sicie i przepuszczamy przez maszynkę (ja posiekałam). Przyprawiamy do smaku, dodajemy jajko i tyle tartej bułki, aby farsz był zwięzły – mieszamy. Rozgrzewamy piekarnik do 150°C. Ciasto cienko rozwałkowujemy, wycinamy kółka. Pośrodku każdego układamy porcję kapuścianego farszu i sklejamy. Pierożki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy na złoty kolor (około 25 minut).
Przez ostatnich kilka lat robiłam pierogi gotowane, o pieczonych właściwie zapomniałam. Warto było „odkurzyć” ten przepis. Użyłam również już wypróbowanej mąki typu Manitoba. Cóż mogę powiedzieć o tych pierogach? Sam przepis jest banalnie prosty. Upieczone i wystudzone pierogi można zamrozić. Po rozmrożeniu wystarczy podgrzać w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Wiem, wiem – tradycyjne – gotowane, odsmażone na rumiano – nie ma lepszych. Niekoniecznie. Pieczone drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami są zupełnie inne i naprawdę godne polecenia. Smakują i na ciepło, i na zimno. Kto ma ochotę może z tych składników przygotować paszteciki. Podane z filiżanką barszczu czerwonego będą samodzielnym daniem obiadowym. Gorąco polecam – na Wigilię, Karnawał… i nie tylko. Smacznego.
Polecam też inne przepisy na pierogi znajdujące się na blogu:
Pierogi z mięsem z rosołu Pierogi smażone w głębokim tłuszczu Pierogi z truskawkami na deser Pierogi ze słodką kapustą i grzybami Pierogi leniwe Pierogi ruskie Pierogi drożdżowe gotowane Uszka z grzybami