Schab do chleba


Przepisy na wyroby domowe cieszą się największym powodzeniem w okresach przedświątecznych. Na co dzień, w natłoku obowiązków, czy z braku czasu sięgamy po „gotowce”. Wbrew pozorom przygotowanie domowej wędliny nie jest ani pracochłonne, ani czasochłonne. Dla stawiających pierwsze kroki w przygotowywaniu domowych wyrobów proponuję – Schab do chleba. 

  Schab do chleba

Składniki: Schab do chleba
- 1 kg schabu
- 1 łyżka soli peklującej
- 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej
- 2 łyżki cukru (kryształ)
- przyprawy według uznania (dałam
  czosnek, pieprz czarny, paprykę słodką,
  majeranek)
Dodatkowo:
- 2 łyżeczki wędzonej soli morskiej
  (może być zwykła morska)

 

Schab do chleba

Opłukany w zimnej wodzie i osuszony papierowym ręcznikiem schab nacieramy mieszanką soli peklowej i kamiennej.  Następnie nacieramy cukrem. Potem wcieramy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pozostałe przyprawy. Tak przygotowany schab umieszczamy w szklanym naczyniu i wstawiamy do lodówki na 36 – 72 godzin. Codziennie obracamy go na druga stronę i odlewamy (wycieramy) zbierający się płyn. Po zakończeniu peklowania schab parzymy. Zagotowujemy wodę z 2 łyżeczkami soli wędzonej. Do zagotowanej wody wkładamy mięso. Gotujemy 10 minut od ponownego zawrzenia wody. Zostawiamy mięso w garnku z wodą do całkowitego wystudzenia (ja gotowałam wieczorem i zostawiłam do wystudzenia na noc). Ponownie stawiamy garnek z mięsem i tą samą wodą na gaz. Gotujemy kolejne 10 minut od chwili zawrzenia wody. Odstawiamy do wystudzenia (w garnku z wodą, jak poprzednio). Po wystudzeniu wyjmujemy schab, osuszamy papierowym ręcznikiem i wkładamy do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie wędlina jest już gotowa do spożycia.

 Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Schab do chleba

Nawet najlepsza wędlina kupiona w sklepie nie zastąpi wyrobu domowego. Schab do chleba jest delikatny, kruchy i soczysty. A to wszystko zaleta sposobu, w jaki został przygotowany. Przepis znalazłam u Darka Podlaska, na blogu Chleba Naszego. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)

Polecam też inne przepisy na wędliny do chleba znajdujące sie na blogu:

Wołowina pieczona w niskiej temperaturze
Schab pieczony w niskiej temperaturze
Karkówka dojrzewająca
Mozaika drobiowa z pieprzem syczuańskim
Schab dojrzewający paprykowy
Najlepsza szynka drobiowa
Szynka drobiowa