Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu


Tym razem zaległy przepis wielkanocny. Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu przygotowałam specjalnie na Konkurs Wielkanoc 2018 zorganizowany na grupie Wędzenie z pasją. Przedmiotem konkursu była biała kiełbasa i wszelkie wariacje z nią związane. O pochodzeniu białej kiełbasy mówią jedynie legendy. Jedna z nich, ta najbardziej popularna, mówi, że przysmak ten został wymyślony w lutym 1857 roku w Monachium przez niejakiego Seppa Mosera – właściciela gospody „Zum ewigen Licht”. Stworzenie nowego rodzaju kiełbasy zwanej Weisswurst było podobno wynikiem przypadku, gdy gospodarz, nie mając jelit baranich do wyrobu typowo niemieckiej kiełbasy, użył jelit wieprzowych. Obawiając się pęknięcia kiełbasek podczas pieczenia, postanowił je tylko sparzyć gorącą wodą. Goście byli zachwyceni. W Polsce tradycja sporządzania białej kiełbasy sięga XVII wieku, a jej recepturę odnotowano w książce kucharskiej Marii Śleżańskiej  z 1904 roku. Jeśli chcecie zachwycić swoich gości – zróbcie im pierogi z białą kiełbasą z nutą chrzanu.  

Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu

Składniki na farsz na 38 pierogów:    Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
- 600 g białej kiełbasy (surowej)
- 4 łyżki rosołu  
- 1,5 łyżeczki chrzanu (domowy)
- pieprz czarny (do smaku)
- 1 – 2 łyżeczki majeranku
Ciasto na pierogi:
- 250 g mąki tortowej
- 250 g mąki typ 00
- 50 g miękkiego masła
- 2 żółtka
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- ¼ l gorącej wody
Dodatkowo:
- szalotki (+ olej)
- rzeżucha
- chilli nitki
 

Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu

Z białej kiełbasy zdejmujemy jelito, siekamy ostrym nożem, przekładamy do miski. Dodajemy 4 łyżki rosołu, chrzan, pieprz i majeranek, wyrabiamy masę. Zarabiamy  ciasto na pierogi. Mąki przesiewamy z solą, dodajemy miękkie masło, siekamy. Dodajemy 2 żółtka i 1 całe jajko – mieszamy i dolewamy, zarabiając nożem, gorącą wodę. Zagniatamy ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne. Zawijamy w folię i wkładamy na ok. 30 minut do lodówki. Następnie ciasto wykładamy na lekko oprószoną mąką stolnicę i cienko rozwałkowujemy. Wykrawamy koła, na każde kładziemy porcję farszu i zlepiamy pierogi. Wrzucamy na posolony wrzątek i gotujemy ok. 8 minut, od chwili wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy okraszone smażoną szalotką oraz przybrane rzeżuchą i nitkami chilli.

 Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu

Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu IMG_0474_zmiana rozmiaru
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu zajęły I miejsce  w Konkursie Wielkanoc 2018  i muszę, choć nieskromnie przyznać, że były naprawdę wyśmienite. Ocenie podlegało: prezentacja dania,  niepowtarzalność,  pomysłowość. Sponsorem nagród był sklep MarcinaSwojski Wyrób oraz firma Grzegorza - Sauny24.com 
Pasjonatów wędzenia i wszelkich wyrobów domowych zapraszam do dołączenia do grupy Wędzenie z pasją. Otrzymacie tam zastrzyk dużej i fachowej  wiedzy przydatnej do przygotowania wspaniałych wyrobów domowym sposobem. Pasja, doświadczenie i dzielenie się pomysłami przez grupowiczów to atuty, które sprawią, że Wasze wyroby staną się wreszcie doskonałe. Oprócz tego – konkursy, rabaty do sklepu Swojski Wyrób… i nie tylko.  ;)    Zapraszam i gorąco polecam. :)  
 
 
 Nagrodę dedykuję i przekazuję moim kochanym Rodzicom.  Laughing