Lody waniliowe


Lody znane są na świecie już od ponad 5 tysięcy lat, choć bardziej przypominały wówczas znane dziś sorbety, niż kremowe gałki. Na przyrządzanie lodowych deserów pierwsi wpadli Chińczycy używając do tego lodu, śniegu, mleka i owoców. Lody znano też w starożytnej Grecji i Rzymie, ale dostępne były dla najbogatszych – cesarzy i królów. Na rozkaz władców bryły lodu sprowadzano z gór, skrapiano je winem, polewano miodem i przechowywano głęboko pod ziemią. Historyczne przekazy wskazują, że w średniowieczu, że do Europy, a ściślej do włoskiej Wenecji lody trafiły za sprawą weneckiego kupca i podróżnika Marco Polo w XIII wieku, który miał wykraść przepis na lody Chińczykom. Musiały upłynąć jeszcze trzy stulecia, aby ten przepis można było wykorzystać. Faktycznie jednak to nie włoscy kucharze czy cukiernicy wpadli na pomysł mrożenia słodkich mlecznych konsystencji, a ówcześni uczeni i stało się to dopiero w czasach renesansu. Przyznam, że do lodów domowych zawsze podchodzę dosyć sceptycznie. Ten przepis też potraktowałam raczej jako kolejne doświadczenie kulinarne. Jaki był jego efekt? Możecie ocenić jedynie wizualnie. Co do smaku i konsystencji, co jest bardzo ważne w lodach, musicie mi zaufać. Lody waniliowe. 

 Lody waniliowe

 
Lody waniliowe
 
 
 
Składniki:
- 500 ml schłodzonej śmietanki
   kremówki 30%
- 385 g schłodzonego mleka
  skondensowanego  słodzonego
- 1 laska wanilii

 

 

Lody waniliowe

Śmietankę ubijamy z ziarnami wanilii stopniowo wlewając mleko skondensowane. Ubijamy (robotem, mikserem, blenderem – czym kto ma) do chwili, aż masa stanie się bardzo puszysta (nie będzie sztywna – ok. 15 minut). Gotową masę przekładamy do pojemnika i wkładamy na 6 – 8 godzin do zamrażarki.

 Lody waniliowe

Lody waniliowe

Lody waniliowe

Lody waniliowe

Lody waniliowe

Lody waniliowe

Lody waniliowe

Mam i ja… a właściwie, to miałam. ;) Domowe lody waniliowe. Przepis najlepszy z najlepszych, a w dodatku najprostszy z możliwych. Bardzo kremowe, puszyste i słodkie. Przepis ten jest bardzo… „elastyczny”. Smak można dobrać według gustu, robiąc mniej lub bardziej słodkie, z dodatkiem czekolady, bakalii, cytrusów… i nie tylko. Dziękuję Violi Stawarz, która udostępniła na grupie KOCHAM GOTOWAĆ Z VIOLĄ przepis na domowe lody według Joanny Sobańskiej, z którego skorzystałam. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)