Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym


Biszkopt powinien się składać z jajek, cukru i mąki, a w przepisie klasycznym na każde jajko bierzemy po 1 łyżce cukru i mąki. W tym przepisie będą dodatki: olej, mleko skondensowane… i nie tylko, więc jego nazwa, to  ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym. Poprzedni przepis na Roladę Huragan wzbudził ogromne zainteresowanie, lecz niektórym z Was wydał się zbyt skomplikowanym. Dzisiejszy, mam nadzieję, że będzie o wiele prostszy. 

 Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

 
Składniki (przepis podstawowyCiasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym
na tortownicę o średnicy 15cm i
wysokości min. 7,5 cm*) :
- 3 żółtka
- 1 całe jajko
- 35 g oleju rzepakowego
- 50 g mąki (może być tortowa, ale dałam
   taką samą, jak do rolady Huragan – patrz
   rady poniżej opisu wykonania)*
- szczypta soli
- 50 g słodzonego mleka skondensowanego
- 3 białka
- 45 g drobnego cukru do wypieków
- 1/8 łyżeczki cream of tartar lub ½ łyżeczki
  soku wyciśniętego z cytryny

 Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Spód formy wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy masłem i oprószamy bułka tartą, boki formy pozostawiamy czyste. Ponieważ ciasto będzie pieczone w kąpieli wodnej formę od strony zewnętrznej należy zabezpieczyć, np. folią aluminiową (lub w inny sposób). Olej podgrzewamy w rondlu do temperatury 70°C. Zdejmujemy z kuchenki, wsypujemy przesianą mąkę i mieszamy rózgą, odstawiamy. Do miski dodajemy 1 całe jajko, 3 żółtka, mleko skondensowane i sól – lekko ubijamy rózgą, aż masa będzie gładka. Przekładamy ją do rondla z masą z mąki  i oleju – mieszamy. Na niskich obrotach doprowadzamy tylko do spienienia białek, wsypujemy cream of tartar lub dodajemy sok z cytryny. Stopniowo zwiększamy obroty i porcjami dodajemy po łyżce cukier. Do masy żółtkowej dodajemy 1/3 porcji białek, delikatnie mieszamy rózgą. Dodajemy kolejną porcję białek – ponownie mieszamy rózgą. Do ostatniej porcji białek przekładamy masę żółtkową. Delikatnie mieszamy rózgą, następnie szpatułką zgarniamy ciasto od spodu, aż obie masy dokładnie się połączą i nie będzie żółtych smug. Ciasto przelewamy powoli do przygotowanej formy. Formę wstawiamy do szczelnej blaszki, do której wlewamy wrzątek do 1/3 wysokości tortownicy. Wstawiamy na dolną półkę piekarnika nagrzanego do 160°C (grzanie góra-dół, bez włączonego termoobiegu) na 15 minut, następnie obniżamy temperaturę do 145°C i pieczemy jeszcze przez 1 godzinę. Gotowe wyjmujemy z piekarnika, chwilę pozostawiamy w formie wyjętej z wody. Ostrożnie oddzielamy ciasto nod boków formy, wyjmujemy, studzimy na kratce spodem do góry. Kroimy po ostygnięciu.

 R a d y:

* Moje ciasto upiekłam z podwójnej ilości wyżej podanych składników. Użyłam tortownicy o średnicy 26,5 cm i wysokości 8 cm. Lepsza by była trochę wyższa, gdyż  ciasto już nie miało po czym „pełzać” podczas wyrastania. Czas pieczenia wydłużyłam o 15 minut (po obniżeniu temperatury do 145°C).
*   Ciasto po upieczeniu może trochę opaść, więc nie przejmujcie się tym, moje też opadło i zakalca nie było. ;)
*   Jeżeli po wyjęciu z formy spód ciasta wyda sią Wam zbyt wilgotny – można je wstawić na kratce na 5 – 10 minut do wyłączonego już piekarnika wykorzystując pozostałe ciepło, aby podsuszyć ciasto.
* Boki przygotowywanej formy zawsze pozostawiamy czyste, co gwarantuje dobrą przyczepność ciasta podczas pieczenia i wyrastania.
*  Aby otrzymać 125 g użytej przeze mnie mąki potrzeba: 105 g mąki tortowej i 20 g skrobi kukurydzianej. Obie mąki mieszamy ze sobą, następnie przesiewamy przez sito 5 – 6 razy, aby dobrze ją napowietrzyć (więcej razy można, mniej nie – to bardzo istotne). 

 Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym

Ciasto biszkoptowe z mlekiem skondensowanym identycznie, jak Rolada Huragan wyszło puszyste, wilgotne, lekkie i sprężyste niczym gąbka. Z powodzeniem nada się na torty, ciastka tortowe, wszędzie tam, gdzie może zastąpić tradycyjny biszkopt… i nie tylko. Dzięki nietypowej strukturze powinno zasmakować nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom. Przepis pochodzi ze strony Jeannietay’s Blog. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)