Szneka z glancem


Szneka to nazwa drożdżówki w Wielkopolsce. Szneka z glancem, to drożdżówka z polewą z lukru, ale… nie każdej drożdżówce przysługuje ta zaszczytna nazwa. Szneka z glancem musi być spiralnie skręcona i obficie polana lukrem. Nazwa ma korzenie niemieckie. Die Schnecke to ślimak, ale też zwinięte na kształt jego skorupy ciasto drożdżowe. Glanc z kolei pochodzi od niemieckiego der Glanz – połysk.  Szneka z glancem.

Szneka z glancem

Składniki na 10 sztuk: 
- 500 g mąki Manitoba(Very Strong WhiteSzneka z glancem
  Bread Flour- canadian wheat for the
  perfect loaf) lub  mąka typu 00 do pizzy
- 240 ml ciepłej wody
- 6 łyżeczek cukru
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżeczki drożdży instant (1 opakowanie
  7 g)
- 145 g mleka w proszku (8 łyżek)
- 2 duże jajka o temperaturze pokojowej
- 84 g miękkiego masła (6 łyżek)
Dodatkowo:
- 1 jajko do posmarowania bułeczek
- lukier (cukier puder + wrzątek +
   sok z cytryny)
 

Szneka z glancem  

Do miski wlewamy ciepłą wodę, wsypujemy drożdże, cukier, sól, mleko w proszku – dokładnie mieszamy. Dodajemy całe jajka – ponownie mieszamy. Wsypujemy przesianą mąkę – wyrabiamy robotem z hakami  do połączenia składników. Następnie dodajemy miękkie masło i dalej wyrabiamy przez ok. 15 minut. Gdy ciasto zacznie odchodzić od miski chwilę ręcznie ugniatamy, rozciągamy, aż stanie się elastyczne i sprężyste. Wyrobione formujemy w kulę, przekładamy do miski wysmarowanej olejem, przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, na  1,5 godziny. Wyrośnięte ciasto delikatnie odgazowujemy ugniatając ręką, przekładamy na stolnicę. Chwilę zagniatamy i dzielimy na 10 równych porcji. Z każdej porcji formujemy wałeczki, zakręcamy je i zwijamy ślimaczki. Układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do opieczenia, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na 45 minut. Wyrośniete smarujemy rozkłóconym jajkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C na 20 minut. Gotowe wyjmujemy z piekarnika, przekładamy na kratkę i obficie lukrujemy.

 Szneka z glancem

Szneka z glancem

Szneka z glancem

Szneka z glancem

Szneka z glancem

Szneka z glancem

Szneka z glancem to przysmak na śniadanie, deser… i nie tylko. Na ciasto wykorzystałam przepis z Bułeczek drożdżowych puszystych jak bawełna II, a szneki wyszyły lekkie, miękkie i puszyste. Gorąco polecam.  :)