Śledzie z koperkiem


Matjas to śledź  tyle, że śledź szczególny. Nie jest odrębnym gatunkiem śledzia tylko jego formą młodocianą, niespełna roczną. W związku z tym, że matjas nie uczestniczył jeszcze w tarle, jego mięso jest zupełnie inne niż powszechnie znanego śledzia. Jest znacznie bardziej tłuste (matjasy mają w sobie aż 15-20% tłuszczu) i zdecydowanie delikatniejsze. Tak więc popularne śledzie a’la matjas są to zwyczajne śledzie, które niewiele mają wspólnego z prawdziwymi matjasami. Są to zwykłe śledzie, a słowo „matjas” ma po prostu zwiększyć ich wartość w oczach i świadomości konsumentów. Śledzie z koperkiem. 

Śledzie z koperkiem

 Śledzie z koperkiem
Składniki: 
- ok. 700 g filetów śledzi a’la matjas
  (trudno, takie miałam)
- 3 małe białe cebule
- 1 czerwona cebula
- pęczek koperku
- sok z ½ cytryny
- olej rzepakowy lub lniany
- pieprz cytrynowy (do smaku)
 

Sledzie z koperkiem

Śledzie należy wymoczyć (czas moczenia zależy od stopnia ich zasolenia), chyba, że użyjecie takich,  jak ja – filetów śledziowych w oleju a’la matjas (olej wylewam). Wszystkie cebule kroimy w kostkę i zalewamy wrzątkiem. Po chwili odcedzamy na sitku i hartujemy pod bieżącą wodą – odstawiamy do odsączenia. Odsączoną z wody cebulę skrapiamy sokiem z cytryny. Koperek drobno siekamy. Śledzie kroimy na kawałki, przekładamy do miski. Dodajemy cebulę, posiekany koperek,  pieprz cytrynowy oraz olej. Całość delikatnie mieszamy do połaczenia składników, następnie przekładamy do wyparzonego słoika. Zamykamy i odstawiamy do lodówki na 2 – 3 dni.

Śledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem

IŚledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem

Śledzie z koperkiem to fenomenalne połączenie. Koperek nadaje potrawie smaku, aromatu, lekkości i świeżości. Dodając koperk do potraw dostarczamy  organizmowi wielu witamin: D, E, K, H, a także C i witaminm z grupy B. Ponadto jedząc koperek, przyswajamy także cenne minerały, jak choćby magnez, żelazo czy fosfor. Gorąco polecam, życzę smacznego i… na zdrowie.  :)  

 


Śledziowe wariacje