Twaróg z jogurtu - labneh


Ten twaróg robię od kilku lat, ale przepis podaję dopiero dzisiaj. Dlaczego tak późno? Bo nigdy nie doczekał się zdjęć.  Sposób wykonania jest bardzo prosty, a efekt końcowy zależy od gatunku jogurtu, więc warto użyć najlepszego. W tym wypadku – jogurtu greckiego, tylko z dodatkiem żywych kultur bakterii. Twaróg z jogurtu, inaczej zwany labneh, pochodzi z Bliskiego Wschodu. Jest produktem probiotycznym, co oznacza, że jest bogaty w szereg zdrowych bakterii mających wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego.

Twaróg z jogurtu

Twaróg z jogurtu

 

Składniki:

- naturalny jogurt grecki  (u mnie 1 kg)

- gęste sitko

- gaza metrowa (lub lniana ściereczka)

 

 

 

Twaróg z jogurtu

Sitko wstawiamy do miski. Miska powinna być na tyle wysoka, aby sitko nie sięgało dna oraz zostało miejsce na ściekającą serwatkę, która nie będzie miała styczności z powstającym twarogiem. Na sitko wykładamy podwójnie złożoną gazę lub lnianą ściereczkę, na którą przekładamy jogurt. Końcówki gazy zbieramy i zawiązujemy (np. gumką recepturką). Wstawiamy do lodówki i co jakiś czas delikatnie odciskamy serwatkę. Po 12 godzinach otrzymamy delikatny, kremowy twarożek na kanapki. Po 48 godzinach – twaróg na sernik, do naleśników. Po 4 dniach ser jest na tyle zwarty, że można z niego zrobić… kulki, ale o tym – następnym razem.

Twaróg z jogurtu

Twaróg z jogurtu

Twaróg z jogurtu

Twaróg z jogurtu

Twaróg z jogurtu

Przepis na twaróg z jogurtu – labneh jest wręcz banalnie prosty z zaskakująco wspaniałym efektem. I w tym wypadku idealnie sprawdza się powiedzenie, że „w prostocie tkwi siła”. W podstawowej wersji, bez dodatków, ma bardzo wiele zastosowań – do kanapek, serników, pierogów, naleśników… i  nie tylko. Kremowy, aksamitny, a smak jego można wzbogacić solą, czarnuszką, papryką, czosnkiem, pieprzem – w zasadzie czym kto lubi. Gorąco polecam i życzę smacznego. :)