RSS

Porady

Właściwości folii aluminiowej.

Folia aluminiowa ma dwie strony – błyszczącą i matową. W zależności od tego jak owiniemy nią potrawę – będziemy mogli ją upiec lub zatrzymać ciepło wewnątrz tej już gotowej.  Ważne jest, aby wiedzieć, która strona do czego służy. Strona lśniąca izoluje ciepło (odbija je), a matowa je przepuszcza (pochłania). Tak więc, jeśli chcemy utrzymać ciepło np. pieczeni, owijamy ją w folię błyszczącą stroną do wewnątrz (wtedy ciepło zostanie skumulowane wewnątrz foliowego pakunku). Jeśli chcemy upiec potrawę np. ziemniaki lub rybę w folii – również owijamy ją w folię lśniącą stroną do wewnątrz, a matową na zewnątrz (ta strona przepuści ciepło z piekarnika do środka potrawy). Natomiast jeśli chcemy przechować produkty żywnościowe, aby dłużej zachowały świeżość – owijajmy je lśniącą stroną na zewnątrz. Wtedy ciepło nie będzie się dostawało do potrawy wewnątrz opakowania i nie będzie przyspieszało jej psucia.

****************************************************************************

Brukselka

Brukselka gotowana w wodzie z mlekiem i ze szczyptą cynamonu traci swój gorzkawy posmak.

****************************************************************************

Jak dobrze uprażyć orzechy

Prażenie migdałów, orzechów włoskich czy pistacji intensyfikuje ich smak i aromat. Są to jednak bardzo delikatne produkty; wystarczy chwila nieuwagi, by przesadzić i je spalić. Będą miały wtedy ostry, gorzki smak. Jak więc prażyć prawidłowo? Orzechy wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię, bez tłuszczu, którą co jakiś czas należy potrząsnąć, by się przemieszały. Ważne, by nie pozostawiać patelni bez opieki. Są gotowe, jeśli równomiernie zbrązowiały. Orzechy (czy pestki) można też uprażyć w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (przez 5-7 minut).

****************************************************************************

Jak lepić pierogi

pierogi

****************************************************************************

Jak zużyć całą cytrynę?

Najprościej ją zamrozić. Cytrynę dokładnie wyszorować, sparzyć wrzątkiem, włożyć do woreczka i zamrozić. Zamrożoną używać startą na tarce (oczywiście ze skórką) do dań rybnych, mięsnych, sosów, sałatek, surówek, napojów, deserów, lodów… możliwości są nieograniczone. Nada ona potrawom świeży, cudowny  smak i zapach.

****************************************************************************

Jak zrobić zasmażkę?

“Zasmażka to nic innego jak tłuszcz i mąka przesmażone razem, używana do zagęszczania sosów, gulaszów, zup i potraw warzywnych. Często nadużywana w kuchni polskiej, jednak w wielu przypadkach niezbędna, dlatego postanowiłam, że w końcu trzeba napisać o niej porządny artykuł. Czasami słyszę, że zasmażka nie zawsze się wszystkim udaje, a to przecież proste jak budowa cepa, tylko trzeba pamiętać o paru rzeczach.
Co trzeba wiedzieć?
Po pierwsze musimy jasno określić cel- do czego użyjemy zasmażki. Od tego zależy nasze dalsze postępowanie, wybór tłuszczu no i czas smażenia. Różne rodzaje tłuszczu mają różne temperatury dymienia, to znaczy, że do zasmażki ciemnej należy użyć czegoś, co dymi dopiero przy wysokiej temperaturze. I tak do jasnych zasmażek lepiej użyć masła lub margaryny, bo możemy je nagrzać do ok. 120 stopni, a do zasmażek jasnozłotych i ciemnozłotych nadają się tłuszcze takie jak smalec i oleje roślinne, ponieważ one spalą się dopiero przy 180-240 stopniach. Jest to bardzo istotna kwestia bo gdy olej zaczyna dymić, momentalnie zmienia smak i wydzielają się substancje rakotwórcze.
Stopnie wysmażenia- przyjęło się mówić o trzech:
  1. Zasmażkę pierwszego stopnia,      czyli białą, smażymy krótko, tylko do zniknięcia smaku surowej mąki. Do      jasnych sosów i potraw warzywnych np. marchewka z groszkiem.
  2. Zasmażkę drugiego stopnia      czyli jasnozłotą, smażymy nieco dłużej, do złocistego koloru i używamy do      zup i niektórych sosów.
  3. Zasmażkę trzeciego stopnia      czyli brązową, ciemnozłotą, smażymy najdłużej, ale uważamy, żeby jej nie      spalić na zbyt brązowy kolor, wtedy da się wyczuć smak spalenizny, należy      też pamiętać, że gorąca, zdjęta z ognia zasmażka będzie brązowieć jeszcze      przez chwilę. Zagęszczamy nią sosy ciemne.
Jak wykonać zasmażkę?
Należy zawsze zachować proporcje – 3 łyżki tłuszczu na 3 łyżki mąki. Stosunek 1:1. Na patelni podgrzewamy tłuszcz i dodajemy mąkę, rozgniatamy ją i mieszamy, żeby bez grudek połączyła się w jednolitą masę z tłuszczem. Smażymy do wybranego przez nas stopnia na średnim ogniu. Jeśli chcemy, możemy jeszcze, choć nie jest to konieczne, rozprowadzić naszą zasmażkę wodą. Musimy pamiętać o zasadzie, że do gorącej zasmażki wlewamy zimną wodę lub inny płyn a zimną zasmażką zagęszczamy potrawy ciepłe. Gdy wlejemy do ciepłej zasmażki zimnej wody, mieszamy chwilę do gładkiej konsystencji bez grudek.
Możemy przygotować zasmażkę na zapas, ale to chyba bardziej podpowiedź dla zakładów gastronomicznych- przygotowaną zimną, gęstą zasmażkę wykładamy na folię spożywczą i rolujemy w walec i zawijamy jak cukierek. Gdy przyjdzie czas, odcinamy kawałek i zakrywamy folią odsłoniętą część.”
 
 

****************************************************************************

Czerwona sól hawajska – co warto o niej wiedzieć?

Sól hawajska jest specjalna ze  względu na swój intensywnie czerwony kolor. Powstaje na wyspie Molokai, z wód Pacyfiku. Po przefiltrowaniu woda jest odparowywana, z  wykorzystaniem energii słonecznej. Uzyskane w ten sposób kryształy soli  uzyskują swoją barwę dzięki zmineralizowanej z czerwonej wulkanicznej  glebie.

Sól ceniona jest przez smakoszy nie tylko za swój kolor, ale również za wyrazisty smak. Ma bardzo delikatny i przyjemny zapach ziemi.

****************************************************************************

 

 

Komentowanie zakończono.

 
Translate »