Wanilia – ceniona za zapach, właściwości i smak. Obok szafranu i kardamonu jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Ojczyzną wanilii płaskolistnej, czyli tej, która jest wykorzystywana do celów spożywczych, jest Ameryka Środkowa. Roślina należy do rodziny storczykowatych, a jej owoce, zwane są popularnie “laskami wanilii”. Co ciekawe. Mimo, że owoce wanilii zbiera się w pełni dojrzałe – są wtedy ciemnozielone i nie pachną. Silnego, słodkawego aromatu nabierają dopiero po specjalnej obróbce polegającej na naprzemiennym “poceniu” i suszeniu strąków. Ten proces trwa około 6 miesięcy i kończy się, gdy strąki mają kolor czarny, a na łuskach pojawia się białawy nalot naturalnie w nich występującej waniliny. To właśnie ta substancja (obok dwóch innych) jest odpowiedzialna za zapach wanilii. Im więcej jest jej na strąkach, tym wyższa jakość lasek. Największym konsumentem wanilii na świecie jest Coca Cola, choć nie jest to główny składnik ich wyrobów. Takie perfumy, jak Chanel No. 5 czy Opium Yves Saint Laurent, bazują na najdroższym, najbardziej skoncentrowanym ekstrakcie waniliowym. O tym, że trudno sobie wyobrazić niektóre potrawy bez wanilii, może świadczyć jeden fakt. To, że wielu z nas za naturalny smak lodów uznaje właśnie waniliowy. Niezastąpiona w deserach, wypiekach… i nie tylko. Babka waniliowa.
Składniki na formę keksową
Całe jajka ubijamy z cukrami na puszystą masę. Mąkę przesiewamy z budyniami i proszkiem do pieczenia. Zmieniamy końcówkę robota z ubijającej na mieszadło. Do masy jajecznej wlewamy cienkim strumieniem olej, następnie dodajemy ocet i pastę waniliową. Wsypujemy przesianą mąkę z budyniami i proszkiem. Mieszamy na najniższych obrotach, aż składniki się połączą. Formę keksową smarujemy przy użyciu pędzla magiczną pastą (włącznie z krawędziami foremki). Masę przekładamy do formy, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C, grzanie góra – dół, bez włączonego termoobiegu i pieczemy ok. 45 minut (do suchego patyczka). Gotową babkę studzimy na kratce i oprószamy cukrem pudrem.
Zapach wanilii nie ma sobie równych. Jest zakorzeniony w naszych umysłach, jako zapach z dzieciństwa powiązany z kuchnią, wypiekami… i nie tylko (desery, lody, budyń…). Babka waniliowa – aromatyczna, puszysta, lekka, delikatna, wilgotna, bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu. Bez dodatku wanilii, to oczywiście nie będzie to samo, ale… dla samej babki warto przepis wypróbować. Wracając jeszcze do magicznej pasty. Smarowanie formy pastą (włącznie z krawędziami ) sprawia, że ciasto inaczej rośnie – pnie się do góry, a jego wierzch (po upieczeniu) ma ciekawe i dosyć nietypowe kształty. Za pierwszym razem nawet się przestraszyłam, że babka nie wyjdzie. Teraz jestem przygotowana i zawsze z ciekawością obserwuję kolejne etapy podczas pieczenia. Gorąco polecam i wanilię, i babkę, i magiczną pastę.