Puch z piankami


W  zasadzie, to ciasto jest kolejną wersją śnieżnego puchu i śnieżnej rolady. Deser idealny na upały… i nie tylko. Ciasto, którego przygotowanie nie sprawi kłopotu nawet początkującym w wypiekach nie tylko dlatego, że nie wymaga pieczenia – jest bardzo proste w przygotowaniu. Puch z  piankami. 

 Puch z  piankami

 
Puch z  piankami
 
 
Składniki (forma 35cm x 26cm) :
- ok. 30 szt. herbatników (Petit beurre)
- 28 szt. pianek w czekoladzie
- 1 litr  schłodzonej śmietanki 30%
- 6 łyżek cukru pudru
- 2 galaretki truskawkowe (+ 2 szklanki
  wrzątku*)
- 500 g serka mascarpone
Dodatkowo:
- 2 galaretki truskawkowe (+ 2,5 szklanki
  wrzątku*)
- truskawki do dekoracji
 
 
 
 
 
*Jako szklanki używam miarki o pojemności 250 ml
 

Puch z piankami

Rozpuszczamy galaretki – w pierwszej misce dwie w 2 szklankach wrzątku, a w drugiej misce kolejne dwie  w 2 i ½ szklanki wrzątku. Odstawiamy do wystudzenia. Formę wykładamy papierem do pieczenia i układamy herbatniki. Ubijamy śmietankę z cukrem pudrem. Dodajemy serki mascarpone, zmieniamy trzepaczkę na mieszadło i chwilę mieszamy na najniższych obrotach miksera. Cienkim strumieniem (dalej mieszamy na najniższych obrotach) wlewamy zimną, ale jeszcze płynną galaretkę (porcję rozpuszczoną w mniejszej ilości wrzątku). Mieszamy tylko do połączenia składników. Na każdy herbatnik kładziemy po małej porcji masy i kładziemy piankę. Następnie przekładamy resztę masy, równamy powierzchnię i na wierzch wlewamy wystudzoną i lekko skrzepniętą, drugą porcję galaretki (rozpuszczoną w 2,5 szklanki wrzątku). Wstawiamy na noc do lodówki. Kroimy nożem zamoczonym we wrzątku i wytartym do sucha.

 Puch z  piankami

Puch z  piankami

Puch z  piankami

Puch z  piankami

Puch z  piankami

Puch z  piankami

Puch z  piankami

Jedyna obawa jaką budził puch z piankami została rozwiana już po pierwszym kęsie – nie był za słodki. Dodatek truskawek, borówek, czy innych ulubionych owoców dodatkowo wprowadzi efekt orzeźwienia i wzbogaci jego smak. Najlepiej dopasować owoce do użytych galaretek (u mnie do truskawkowej – truskawki). Puch z  piankami zadowoli nie tylko łasuchów i nie ulega wątpliwości – prezentuje się bardzo… „wyjściowo”. Gorąco polecam i życzę smacznego.   :) 

Puch z  piankami