Pierogi z borówkami


Pierogi z owocami, to letnie uzależnienie i to chyba nie tylko moje. Szczytem marzeń by były z jagodami, ale borówka amerykańska też sprostała moim wymaganiom. Kto lubi pierogi, będzie usatysfakcjonowany. Kto za nimi nie przepada… może da się skusić. ;)   Pierogi z borówkami.  :)  

Pierogi z borówkami

 Pierogi z borówkami

Składniki na ciasto:
- 700 g mąki poznańskiej (typ 500)
- 300 g mąki typ 00 (u mnie Manitoba)
- 100g miękkiego masła lub oleju
  słonecznikowego (tym razem dałam olej)
- 3 żółtka
- 1 całe jajko
- 1,5 łyżeczki soli
- 1/2 litra gorącej wody
Nadzienie:
- borówka amerykańska (lub jagody)

 

Pierogi z borówkami

pierogi

Obie mąki przesiewamy, dodajemy sól – mieszamy. Dodajemy masło lub olej, żółtka i całe jajko – mieszamy. Wlewamy gorącą wodę zarabiając ciasto poczatkowo nożem, następnie wyrabiamy ręką. Gdy składniki się dobrze połączą, a ciasto jest gładkie dzielimy je na 4 porcje, zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na ok. 30 minut, aby „odpoczęło”. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą. Gotowe ciasto porcjami cienko wałkujemy i foremką w kształcie koła lub szklanką wycinamy kółka o średnicy ok. 7 cm. Na każde kładziemy porcję borówek (owoców nie słodzimy), przykrywamy drugim i zlepiamy. Następnie formujemy wałeczki (patrz powyżej – gif z internetu). Można też lepić w tradycyjnym kształcie, przecież smaku to nie zmieni. Odkładamy i przykrywamy ściereczką, aby nie wysychały w oczekiwaniu na ugotowanie. Wrzucamy na posolony wrzątek i gotujemy 3  minuty od chwili wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy z  jogurtem lub śmietanką (jak kto lubi). Nadmiar pierogów warto zamrozić. Surowe pierogi rozkładamy na tacy i wkładamy do zamrażarki. Zamrożone dzielimy na porcje, przekładamy do woreczków na mrożonki i ponownie umieszczamy w zamrażarce.

 Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami

Pierogi z borówkami, czy też z innymi owocami, są potrawą uwielbianą przez dzieci… i nie tylko. Żadna  kupna wersja nie przebije domowego wyrobu. Warto „zakasać rękawy” i  poświęcić trochę czasu na ich przygotowanie. Ciasto z tego przepisu jest bardzo elastyczne i delikatne. Gorąco polecam i życzę smacznego.  :)  

Chętnych  zapraszam po przepisy na:
 
Pierogi z białą kiełbasą i nutą chrzanu
Najlepsze pierogi ruskie
Pieczone drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kaszanką gryczaną
Pierogi z mięsem z rosołu
Pierogi smażone w głębokim tłuszczu
Pierogi z truskawkami
Pierogi ze słodką kapustą i grzybami
Pierogi leniwe
Pierogi ruskie
Pierogi drożdżowe gotowane
Chruściki z ciasta na pierogi