RSS

Pierogi ze słodką kapustą i grzybami

29 gru
Pierogi ze słodką kapustą i grzybami

We Włoszech są ravioli i tortellini, w Chinach – wonton, guo tie i jiaozi, w południowozachodnich Niemczech, w Badenii-Wirtembergii – popularne są maultaschen, na Ukrainie – wareniki, w Rosji – pielmieni, w Gruzji – chinkali, a my mamy… pierogi. Z serem – na słodko, ruskie, z owocami, z mięsem… i nie tylko. Pierogi ze słodką kapustą i grzybami. 

 

 
 
Składniki na farsz:  Pierogi za słodką kapustą i grzybami
- średnia główka kapusty – ok. 700g
- 1 marchewka
- 100g suszonych grzybów
- 500g pieczarek brunatnych
- sól
- czarny pieprz mielony
- 2 łyżeczki nasion kminku
- maggi w płynie (nie używam, ale w tym przypadku,
  moim zdaniem, ta przyprawa jest niezbędna)
- ok. 1/3 szklanki wywaru z gotowanych grzybów
- olej
Składniki na ciasto:
- 500g mąki pszennej (dałam poznańską)
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka soli
- ok. 1,5 szklanki wrzątku

 Pierogi ze slodka kapusta i grzybami

Grzyby płuczemy i moczymy na noc w zimnej wodzie. Na drugi dzień gotujemy w tej samej wodzie, ok. 40 minut, odcedzamy (zostawiamy trochę wody do kapusty), studzimy i siekamy (można blenderem)  lub nożem. Pieczarki oczyszczamy, ścieramy na tarce jarzynowej. Cebule kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę, podsmażamy, dodajemy starte pieczarki, solimy – smażymy do odparowania wody. Kolejno dodajemy ugotowane suszone grzyby (zmiksowane lub posiekane), doprawiamy pieprzem i solą. Całość jeszcze chwilę podsmażamy i odstawiamy. Kapustę i cebulę cienko szatkujemy na szatkownicy, marchew trzemy na tarce jarzynowej – całość mieszamy. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i porcjami dokładamy kapustę, cały czas mieszając. Wlewamy  1/3 szklanki wywaru z gotowanych grzybów, dodajemy kminek. Smażymy ok. 10 minut, aż woda odparuje. Dodajemy grzyby, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i maggi w płynie – mieszamy, smażymy jeszcze 5 minut i odstawiamy do ostudzenia. Ciasto szykujemy tak samo, jak na uszka. Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, wlewamy  1 szklankę wrzątku, olej i drewnią łyżką zarabiamy ciasto, dolewając w miarę potrzeby wrzątku (tyle ile mąka „zabierze”). Gdy ciasto lekko przestygnie wyrabiamy je dokładnie ręką. Wyrobione, przykrywamy ściereczką  i odstawiamy na ok. 30 minut, aby „odpoczęło”. Stolnicę posypujemy mąką, odkrajamy porcję ciasta i cienko wałkujemy. Szklanką lub foremką (ja używam foremki - większej do pierogów, a mniejszej do uszek) wykrawamy kółka, nakładamy porcję farszu, lepimy pierogi. W dużym garnku gotujemy posoloną wodę.  Pierogi wrzucamy na wrzątek i gotujemy 3 minuty od chwili wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową. Jeżeli zostanie farsz wykorzystuję go do krokietów.

Pierogi ze słodką kapustą i grzybami

Pierogi ze słodką kapustą i grzybami

Pierogi ze słodką  kapustą i grzybami

Pierogi ze słodką  kapustą i grzybami

Pierogi ze słodką  kapustą i grzybami

Pierogi ze słodką kapustą i grzybami goszczą na moim stole nie tylko w okresie świątecznym. Ugotowane i okraszone cebulką podane na obiad lub, najbardziej przeze mnie lubiane, odsmażone na rumiano, i do tego kubek czerwonego barszczu. W okresie sylwestrowym, między zakąskami i przystawkami znajdzie się zapewne wielu amatorów pierogów ze słodką kapustą i grzybami. Smacznego.  :)

Pierogi na Wigilię Pierogi wigilijne

Podziel się na: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn
Oceń przepis
Pierogi ze słodką kapustą i grzybami
10 votes, 5.00 avg. rating (99% score)
 
Komentarze: 9

Napisano dnia 29 grudnia 2014 w Bez kategorii, Dania mączne

 

Tagi: , , ,

9 Odpowiedzi na Pierogi ze słodką kapustą i grzybami

  1. Marzena

    29 grudnia 2014 at 19:34

    Uwielbiam :-) najadłam się takich na święta :-) pozdrawiam Danusiu :-)

     
    • Danusia

      29 grudnia 2014 at 20:36

      To też i moje ulubione pierogi. Pozdrawiam Marzenko. :)

       
  2. Pola

    9 grudnia 2015 at 12:05

    Wstrętne jadło:-(((((( Pierogi z kapustą przyszły ze wschodu i kiedyś się tam tylko to jadało. Z biedy. Nie rozumiem zachwycania się tak prymitywną potrawą i bardzo niezdrową. Mąka kapucha i grzyby…. W biednych domach tylko to się jadało na święta i do tego groch z kapuchą i żołądek przez święta eksplodował:-) Nie lepiej zjeść pyszną rybkę albo smaczną gęś albo królika w winie a jeszcze lepiej dziczyznę w sosie myśliwskim. Takie podawajcie dania a nie proste pierogi od których się na wymioty zbiera.

     
    • Danusia

      9 grudnia 2015 at 12:30

      Droga Polu. Nie jesteś żadnym wyjątkiem ze swoją awersją do pierogów, czy grochu z kapustą. Każdy ma swój gust, a “co niektórzy” bardzo wysublimowane podniebienie. Mogłaś na blogu zajrzeć, np. na rybkę, a nie maltretować swoje biedne oczy pierogami, od których zbierało Ci się na wymioty. ;) Przykro mi, że dostarczyłam Ci tak negatywnych doznań kulinarnych. ;)

      Ps. Dla mnie pierogi z kapustą i grzybami zawsze będą tradycją na wigilijnym stole. :)
      Życzę Ci zdrowych i pogodnych Świąt. :)

       
    • Ruda

      16 grudnia 2015 at 14:39

      smaczną gęś albo królika w winie a jeszcze lepiej dziczyznę w sosie myśliwskim????????? szczególnie na Wigilię. Puknij się w czoło.

       
      • Danusia

        16 grudnia 2015 at 15:11

        Ruda, mam nadzieję, że ten komentarz jest do Poli. ;) U mnie Wigilia to tradycja – bez mięsa. :)

         
        • sar

          13 lipca 2018 at 08:33

          A kto wam biedni ludzie wmówił, że w wigilię trzeba bez mięsa? Toż to wymysł tych panów w sukienkach. Dawni Słowianie w święta Szczodrych Godów (nota bene wcześniej wzmiankowali panowie ukradli to święto i nazwali je bożym narodzeniem) urządzali huczne wieczerze i na stołach nie brakowało również i mięsa.

           
    • stachu

      17 grudnia 2015 at 20:22

      pierogi z kapustą przepite harcianką to nie potrawa ze wschodu tylko nasza Polska

       
  3. Basia

    11 grudnia 2017 at 17:35

    Takiego przepisu szukałam! Dzięki :) już zrobione i zamrożone czekają na wigilie:)

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 − = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Translate »