Racuchy drożdżowe


Ten zapach i smak przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, a na samą myśl o nich już cieknie ślina. Jest wiele sposobów na ich przygotowanie, ale najważniejszy jest późniejszy efekt. Racuchy drożdżowe mają być lekkie i puszyste.  

 Racuchy drożdżowe

 
Składniki na ok. 20 szt.: Racuchy drożdżowe
 - 65 g świeżych drożdży
- 1,5 szklanki ciepłego mleka *
- 2 łyżki drobnego cukru do wypieków
- 2 łyżki cukru z wanilią
- 450 g mąki wrocławskiej (typ 500)
- 3 jajka (L)
- szczypta soli
- olej rzepakowy do smażenia
- cukier puder do oprószenia
 
 
 
 
 
* szklanka u mnie to metalowa miarka o pojemności 250ml

 Racuchy drozdzowe

Z rozkruszonych drożdży, 1 łyżki cukru i 4 łyżek ciepłego mleka szykujemy rozczyn (w wysokim naczyniu) –  mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy szczyptę soli. Całe jajka ubijamy z pozostałym cukrem i mlekiem.  Wlewamy je do przesianej mąki wraz z wyrośniętym rozczynem. Mieszamy drewnianą łyżką, aż powstanie gładka masa, bez widocznych grudek mąki. Ciasto będzie dość luźne i lejące. Przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą, odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny do wyrośnięcia. Racuchy  smażymy na głębokim tłuszczu. W szerokim garnku rozgrzewamy olej rzepakowy. Łyżką do lodów maczaną w oleju  nabieramy porcje ciasta i kładziemy na rozgrzany olej. Smażymy z obu stron na rumiano na średniej temperaturze kuchenki (zbyt wysoka spowoduje, że racuchy z zewnątrz się przypalą, a wewnątrz nie dosmażą). Gotowe odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach kuchennych i oprószamy cukrem pudrem.

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Uwielbiane nie tylko przez dzieci. Puszyste, lekkie i chrupiące – racuchy drożdżowe są jedną z popularniejszych  potraw kuchni polskiej. To źródło węglowodanów, które są siłą napędową dla organizmu. Podajemy je na słodko z ulubioną konfiturą, owocami, jogurtem lub tylko oprószone cukrem pudrem. Na obiad lub deser, na ciepło i na zimno – gorąco polecam i życzę smacznego.  :)  

 

Inne przepisy na racuchy (nie tylko drożdżowe) znajdujące się na blogu:

Racuchy drożdżowe z morelami
Puszyste racuchy drożdżowe
Racuchy drożdżowe z jabłkami
Racuchy drożdżowe z żurawiną i jabłkami
Racuchy drożdżowe jak pączki
Racuchy drożdżowe na zsiadłym mleku
Racuchy jak pączki, z jabłkami
Bezglutenowe racuszki z twarogu
Racuszki ryżowo jabłkowe
Racuszki szarlotkowe
Racuszki twarogowo kokosowe
Racuszki z twarogu
Racuszki bananowe
Racuchy z twarogu z budyniem bananowym