RSS

Toruski

27 kwi
Toruski

Torus – dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa zanurzalna w przestrzeni trójwymiarowej, powstała przez obrót okręgu wokół prostej leżącej w płaszczyźnie tego okręgu i nieprzecinającej go. Wyobrażeniem torusa może być napompowana dętka rowerowa lub powierzchnia obwarzanka. Nie przerażajcie się, to tylko wstęp. ;)   Wbrew pozorom w kuchni  nauka jest wszechobecna.  Stąd też pochodzi nazwa ciastek, których przepis jest moim autorskim. Jak zwykle pomysły rodzą się przypadkiem. W planie były zwyczajne i znane chyba wszystkim oponki. Złowrogo kończący się termin ciasta francuskiego zachomikowanego w lodówce, aż się prosił o jego wykorzystanie. Przyznam, że  ten pomysł już kiedyś „kiełkował” w moim umyśle, ale tym razem doczekał się realizacji. Powstały nowe ciastka, które nazwałam toruski.  

Toruski
 
Składniki:  Toruski
- 500 g twarogu (tłusty lub półtłusty)
- 600 g mąki tortowej
- 4 żółtka
- 250 ml kwaśnej śmietany
- 1/2 szklanki drobnego cukru do
  wypieków
- 1 łyżka cukru  waniliowego (domowy)
- 1 czubata łyżeczka sody
- 1,5 łyżki ciemnego rumu lub octu 10%       (może  być inny alkohol)
- szczypta soli
- esencja rumowa
- 1 opakowanie ciasta francuskiego (375g)
Dodatkowo:
- olej rzepakowy (do smażenia)
- cukier puder (do oprószenia ciastek)

Toruski 

Twaróg rozgniatamy (można nawet widelcem). Dodajemy żółtka, oba cukry, śmietanę, sodę, rum lub ocet, esencję rumową – mieszamy. Wsypujemy przesianą mąkę – zagniatamy ciasto. Stolnicę posypujemy mąką, przekładamy ciasto i zagniatamy. Wyjmujemy z lodówki ciasto francuskie. Rozwałkowujemy ciasto serowe (na grubość 1 – 1,5 cm) formując prostokąt wielkości płata ciasta francuskiego. Na ciasto serowe nakładamy płat ciasta francuskiego. Foremką w kształcie ringu wykrawamy koła. Mniejszą foremką wycinamy kółka wewnątrz. Olej rozgrzewamy w dużym garnku o grubym dnie lub w woku do temperatury ok. 175°C. Na rozgrzany kładziemy ciastka (stroną serową do dołu). Smażymy do zrumienienia z obu stron. Wyjmujemy na ręczniki kuchenne, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Gotowe toruski oprószamy cukrem pudrem i podajemy. Ścinki (resztki) ciasta zagniatamy, wałkujemy i wycinamy  ponownie ciastka, aż ich do całkowitego wykorzystania.

 Toruski

IMG_0986_zmiana rozmiaru

Toruski

Toruski

Toruski

Toruski

Toruski najlepsze są w dniu usmażenia. Struktura ciastek jest podzielona, ale spójna. Wierzch jest bardzo delikatny i chrupiący (ciasto francuskie), spód puszysty i mięciutki (ciasto serowe). Połączenie tych dwóch ciast, moim zdaniem, było bardzo trafnym pomysłem. Toruski gorąco polecam i życzę smacznego.  :)  

Ps. Ilość ciastek zależy od ilości użytego ciasta francuskiego. Na początek polecam zrobienie z jednego arkusza ciasta (375 g).  Na poniższym zdjęciu: numerem 1 oznaczyłam tradycyjną oponkę serową, numerem 2 – toruska, numerem 3 – “mieszankę”.

Toruski

 

 T O R U S

Toruski

Podziel się na: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn
Oceń przepis
Toruski
92 votes, 4.96 avg. rating (99% score)
 

Tagi: , , ,

2 Odpowiedzi na Toruski

  1. iza

    29 kwietnia 2018 at 20:47

    ale cudeńka

     
  2. Danusia

    29 kwietnia 2018 at 22:14

    Dziękuję Izo. :)

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − 4 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
Translate »