Przygotowujemy masę. Serki mascarpone przekładamy do miski. Dodajemy cukier puder (zamiennie stevia* lub ksylitol*), 1 jajko i 2 żółtka, pastę tahini. Składniki dokładnie łączymy ze sobą łyżką. Rozwijamy arkusze ciasta francuskiego (ok. 10 minut wcześniej wyjmujemy je z lodówki). Lekko ubijamy 1 białko i smarujemy pierwszy arkusz ciasta (ciasto pozostawiamy na papierze, w który było zawinięte). Na to ciasto wykładamy masę serowo chałwową, którą rozkładamy równomiernie na całej powierzchni. Drugi arkusz również smarujemy białkiem i kładziemy posmarowaną stroną na masę. Wierzch ciasta też smarujemy białkiem. Ciasto zawijamy wzdłuż dłuższego brzegu korzystając z papieru, na którym leży. Zwinięte - dzielimy i kroimy ostrym nożem na 16 porcji. Układamy na dwóch blaszkach. Pierwszą przeznaczoną do pieczenia zostawiamy i bułeczki smarujemy rozkłóconym jajkiem – boki i wierzch. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200ºC i pieczemy przez 25 minut. Jeżeli za szybko się rumienią przykrywamy arkuszem papieru do pieczenia. Upieczone wyjmujemy na kratkę i studzimy. Drugą blaszkę (na czas pieczenia pierwszej) wstawiamy do lodówki. Gdy pierwsza porcja się upiecze z lodówki wyjmujemy drugą, smarujemy rozkłóconym jajkiem i wstawiamy do piekarnika i pieczemy, jak poprzednie. Gotowe bułeczki lukrujemy i posypujemy czarnym sezamem lub oprószamy cukrem pudrem, bądź stevią w proszku. Lukier chałwowy otrzymamy ucierając cukier puder z pastą tahini i wrzątkiem.
Zastępując cukier puder stevią* lub ksylitolem* otrzymamy bułeczki dla diabetyków.
* Stevia nadaje się dla diabetyków, osób odchudzających się, nadciśnieniowców, dla chorych na fenyloketonurię oraz nie powoduje próchnicy. Indeks glikemiczny [IG=3]. Zawiera także witaminy (kwas foliowy, witamina C), składniki mineralne (wapń, potas, magnez, żelazo) oraz silne antyoksydanty (związki fenolowe). Stevia może być używana do pieczenia ciast, ale w temperaturze do 200ºC, bo później ulega rozpadowi.
* Ksylitol to wysokiej jakości naturalna substancja słodząca pozyskiwana z kory brzozy. Smakuje i wygląda jak zwykły cukier. Ma niski indeks glikemiczny [IG=7] i może być stosowany przez diabetyków, osoby cierpiące na insulinoodporność czy nietolerancję glukozy.
Chałwowe bułeczki francuskie to moja trzecia autorska propozycja z tej serii. Poprzednie to Kokosowe bułeczki francuskie z chia i Bułeczki francuskie z migdałami. Przyznam, że gdybym miała wybierać, które z nich są najlepsze miałabym ogromny dylemat. Każde smakują inaczej – chałwą (czy sezamem), kokosem lub migdałami. Ja lubię i chałwę, i kokos, i migdały. No tak, lubię też orzechy, więc na pewno z tego „trio” powstanie za jakiś czas bardzo smaczny „kwartet”. Gorąco polecam i życzę smacznego.
Oceń przepis
Angelika i Monika (Candy Pandas)
29 listopada 2016 at 17:26
Już sam fakt, że domowe, więc muszą smakować obłędnie a jak jeszcze z sezamową nutą to już w ogóle obłęd <3
Danusia
29 listopada 2016 at 17:45
Hipokrates powiedział:
„Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem”. Te słowa w pełni oddają walory sezamu.
EsmeraldaZeSmakiem
29 listopada 2016 at 17:36
Fantastyczne bułeczki. Bardzo lubię chwałę, dobrze że tutaj prawie nieosiągalna, bo bym umarła z łakomstwa.
Danusia
29 listopada 2016 at 17:48
Dorotko, nie ma lekko – chałwę możesz zrobić sama i gwarantuję Ci, że jest lepsza od kupnej i niewątpiliwie zdrowsza. Jedz – na zdrowie.
https://www.mojewypiekiinietylko.com/2015/11/chalwa-domowa-z-pistacjami/#more-8304
Ania_S
30 listopada 2016 at 18:35
Za ciastem francuskim nie przepadam, ale chałwę uwielbiam i taki zestaw wydaje mi się bardzo ciekawy. Bułeczki wyglądają przepysznie )
Danusia
30 listopada 2016 at 19:13
Aniu – bułeczki są naprawdę przepyszne. Polecam Ci też przepis na Chałwę domową z pistacjami.
https://www.mojewypiekiinietylko.com/2015/11/chalwa-domowa-z-pistacjami/#more-8304
Mo
5 grudnia 2016 at 17:05
Zjadłabym wszystkie :O
Danusia
5 grudnia 2016 at 17:14
Gorąco polecam, są wyśmienite.