
Deser, który można przygotować na wiele sposobów – z ciasta kruchego, półkruchego, francuskiego, waflowego. Nadzieniem może być bita śmietana, krem budyniowy, karpatkowy… i nie tylko. Samo przygotowanie rurek raczej nie przysporzy problemu, wystarczy odrobina chęci, aby zrobić rurki z kremem. Przygotowując ciasto półkruche z poniższych składników warto zwiększyć proporcje i część przechować w zamrażarce. Zawsze się przyda do sernika, jabłecznika, babeczek, kolejnej porcji rurek, czy innych słodkich wypieków.
Składniki na ciasto półkruche: - 500 g mąki krupczatki
Dzień wcześniej – wieczorem – zagniatamy ciasto półkruche. Suche składniki (mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia) przesiewamy i dokładnie mieszamy. Dobrze schłodzone masło ścieramy do mąki na tarce. Palcami łączymy starte masło z mąką na grubą kruszonką. Dodajemy żółtka, śmietanę i lodowatą wodę. Szybko wyrabiamy ciasto. Dzielimy na 2 porcje, przekładamy do woreczka i wkładamy do lodówki na noc. Stolnicę oprószamy mąką, kładziemy porcję ciasta i lekko podsypując wałkujemy nadając kształt prostokąta, na grubość ok. 5 mm. Inny sposób, to rozwałkowanie ciasta między dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub maty. Ciasto tniemy wzdłuż dłuższego boku na paski o szerokości ok. 2 cm. Foremki do rurek natłuszczamy olejem. Na każdą nawijamy pasek tak, aby kolejne warstwy nakładały się na siebie. Gotowe układamy na blaszce wyłożonej matą lub papierem do pieczenia. Wierzch smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy cukrem demerara. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180º C i pieczemy przez ok. 20 minut (grzałka góra – dół, bez termoobiegu). Gotowe rurki, jeszcze gorące, ostrożnie zdejmujemy z foremek pomagając sobie papierowym ręcznikiem kuchennym. Studzimy na kratce. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno, dodajemy ekstrakt waniliowy i mascarpone. Mieszamy na niskich obrotach robota. Krem przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką. Ostudzone rurki nadziewamy kremem z obu stron. Oprószamy cukrem pudrem.
U w a g a:
Cały czas korzystam z foremek „domowej roboty”. Sposób ich przygotowania znajdziesz TUTAJ.
Rurki z kremem do niedzielnej kawy, herbaty… i nie tylko. Bardzo delikatne, chrupiące i aromatyczne. Deser, który zachwyci i domowników i gości. Gorąco polecam i życzę smacznego.
Na blogu również znajdziecie przepisy na:
orteza
6 sierpnia 2018 at 08:23
Uwielbiam rurki z kremem a te w Twoim wydaniu wyglądają przepysznie. Jak zostało Ci trochę to mogę się nimi zaopiekować
Danusia
7 sierpnia 2018 at 13:35
Hm… z chęcią bym Ci przekazała kilka sztuk “pod opiekę”, ale niestety po rurkach zostały jedynie wspomnienia i zdjęcia.
Może następnym razem.
Candy Pandas
7 sierpnia 2018 at 10:05
W rurkach najlepsze jest to, że można szaleć z różnymi nadzieniami <3
Danusia
7 sierpnia 2018 at 13:36
W pełni się z Wami zgadzam drogie “Pandy” – i można każdemu dogodzić.
Magda
8 sierpnia 2018 at 08:16
Super, takie domowe rurki muszą być przepyszne
Danusia
15 sierpnia 2018 at 10:40
Magda – domowe są najlepsze, ale te kupne, sprzed lat zawsze wspominam z rozrzewnieniem.
Królowa Karo
11 sierpnia 2018 at 20:24
Muszę sobie w końcu kupić takie foremki do rurek.
Danusia
15 sierpnia 2018 at 10:46
Karo – ja kupiłam oryginalne foremki do rurek i używam… “domowego wyrobu”.